Kryeministri izraelit: Do ta shërbeja si ndërmjetës i Rusisë dhe Ukrainës, nëse do të ma kërkonin

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu do të konsideronte të shërbente si ndërmjetës midis Rusisë dhe Ukrainës nëse kërkohet.

Netanyahu tha për CNN se do të varet nga të dyja palët që të bëjnë një kërkesë në “kohën e duhur” dhe në “rrethanat e duhura”.

Shtetet e Bashkuara do të duhet gjithashtu të pyesin sepse “nuk mund të kesh shumë kuzhinierë në kuzhinë”, tha ai.

Netanyahu tha se ai refuzoi një ftesë për të ndërmjetësuar pasi Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt të vitit të kaluar, kur ai ishte lider i opozitës.

Naftali Bennett, paraardhësi i Netanyahut, u takua me presidentin rus Vladimir Putin në mars dhe foli me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, por nuk mundi të ndërmjetësonte një marrëveshje paqeje./albeu.com