“Kapo Dritan Rexhepi”, mediat britanike zbulojnë lidhjet e mafies shqiptare me klanin më të rrezikshëm të drogës në botë

Mafia shqiptare ka tërhequr sërish vëmendjen e një prej mediave më të rëndësishme botërore siç është “Daily Mail”.

Në artikullin e radhës tabloidi i njohur britanik, i ka kushtuar një rëndësi të veçantë bashkëpunimit të mafies europiane me atë të Amerikës Latine, kryesisht kolumbiane.

Në shkrimin e “Daily Mail” theksohet se vitet e fundit droga në Europë ka tejkaluar sasinë e konfiskuar në Amerikën Latine.

“Konfiskimet e kokainës në Evropë tejkaluan ato në Amerikën e Veriut për herë të parë në vitin 2019 dhe janë rritur, me një rekord prej 303 tonësh të konfiskuar në 2021”, shkruan tabloidi britanik.

Ndërkohë “Daily Mail” thekson se një nga njerëzit më të fuqishëm të trafiku të lëndëve narkotike në Europë, ëhstë Dritan Rexhepi, i cili ka lidhje të forta me familjet mafioze kolumbiane.

“Prokurorët italianë thanë se Rexhepi kishte akses në ‘sasi të pafundme kokaine’. Raportohet se ai është arratisur në janar”, shkruan “Daily Mail”.

Kompania Bello, njihet si një rrjet organizatash kriminale të drejtuar nga ‘kapo’ Dritan Rexhepi, një shqiptar, i cili u arrestua në vitin 2020 në një bastisje të koordinuar në Evropë dhe Lindjen e Mesme.

Kinahanët, bashkëpunëtorët e njohur të familjes Camorra dhe një konsorcium i udhëhequr nga shqiptarët besohet të jenë midis njëzet grupeve kriminale evropiane të përfshira në operacionin e kontrabandës.

Kokaina e ka origjinën nga klani i frikshëm i Gjirit Kolumbian, ose Clan del Golfo.

Klani ka një reputacion të frikshëm për dhunën, ka krijuar lidhje ndërkombëtare me grupe të tjera kriminale, përfshirë mafien shqiptare, dhe mendohet se furnizon deri në 70 për qind të kokainës në botë.

“Klani del Golfo është aq i fuqishëm, saqë qeveria amerikane e ka caktuar atë si një nga 5 grupet më të sofostikuara të krimit të organizuar transnacional në botë, pavarësisht se lideri i saj i njohur si ‘Otoniel’ është dënuar me 45 vjet burg në SHBA”, shkruan Daily Mail.


Shtuar 1.10.2023 20:22