Jetoi 122 vjet, pinte cigare dhe ALKOOL: Ky është sekreti i jetëgjatësisë së saj!

Ajo sfidoi absolutisht gjithçka në jetën e saj dhe përjetoi festimin e ditëlindjes së saj të 122-të.

Imagjinoni të jetoni deri në 100 vjet. Është një vepër e vërtetë, apo jo? Është me të vërtetë një grup elitar njerëzish. Pak njerëz jetojnë deri në 100 vjeç e lart. Edhe Betty White nuk ia doli sepse sapo u nda nga jeta në moshën 99-vjeçare. Ky grup individësh ka parë shumë gjëra dhe ka kaluar shumë jetë. Shumë histori, shumë prova dhe gabime, dhe shumë triumfe, shkruan albeu.com.

Duhet të ketë ndonjë sekret kur flasim për jetë jashtëzakonisht të gjatë.

Epo, në këtë rast, ekziston një sekret kryesor, por ai është mjaft jokonvencional. Do ta arrijmë më vonë. Së pari, duhet të dëgjoni diçka për këtë grua 122-vjeçare dhe zakonet e saj jo të shëndetshme që nuk e penguan atë të mbushte 100 vjeç dhe të adoptonte zakone të shëndetshme ose të ndalonte në një moment.

E lindur në Francë në 1875, Jean-Louise Calment jetoi ndërsa Kulla Eifel po ndërtohej. Kur ishte vetëm 13 vjeç, ajo u takua me artistin famëkeq Vincent Van Gogh dhe i shiti atij lapsa me ngjyra. Ajo e përshkroi atë si një “person të pakëndshëm” dhe tha se “kishte erë alkooli”.

Ajo filloi të garojë në moshën 85-vjeçare. Ajo ngiste një biçikletë deri në ditëlindjen e saj të 100-të. Ajo ishte në film në moshën 114-vjeçare dhe ishte subjekt i një dokumentari në moshën 120-vjeçare. Është interesante se mënyra e jetesës së saj nuk ishte aq e shëndetshme.

Ajo pinte duhan nga mosha 21 vjeçare deri në moshën 117 vjeçare, shpesh pinte porto dhe hante një kilogram çokollatë çdo javë. Jo vetëm që ajo jetoi më gjatë se çdo burrë tjetër i famshëm në kohën e vdekjes së saj në 1997, por ndoshta ka ngrënë më shumë çokollatë se kushdo tjetër që jeton në ekzistencën njerëzore, ndonjëherë!

Cili është sekreti i saj?

Supozimi është se sekreti qëndron tek çokollata që ajo ka konsumuar. Çokollata moderne është ndoshta krejtësisht e ndryshme nga çokollata e 40 apo 50 viteve më parë. Çokollata tani përmban shumë sheqer dhe vajra të hidrogjenizuara. Por kakao e pastër, çokollata e zezë pa përbërës shtesë është në fakt mjaft e shëndetshme. Kakaoja është e pasur me magnez, hekur, zink, fosfor, mangan dhe bakër, dhe këto janë minerale që mbështesin shëndetin e zemrës, imunitetin, indin lidhor dhe shumë më tepër. /albeu.com/

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @uuschiobermaierr

Shtuar 29.01.2022 09:14

Tags: