Izraeli zhvillon protestën më të madhe në historinë e vendit

Qindra mijëra izraelitë kanë marrë pjesë në atë që disa e quajnë protestën më të madhe në historinë e vendit.

Protestat kundër planeve të qeverisë për një rregullim rrënjësor të sistemit gjyqësor kanë nisur prej 10 javësh.

Një numër rekord demonstruesish dolën në qytete si Haifa, ndërsa rreth 200,000 besohet se kanë dalë në rrugë në Tel Aviv.

Kritikët thonë se reformat do të minojnë demokracinë.

Por qeveria e Benjamin Netanyahut thotë se ndryshimet e planifikuara janë më të mira për elektoratin.

Organizatorët thanë se rreth 500,000 protestues pro-demokracisë dolën në rrugë në mbarë vendin të shtunën, në atë që gazeta izraelite Haaretz e quajti ” demonstrata më e madhe në historinë e vendit”.

Udhëheqësi i opozitës Yair Lapid u tha turmave në qytetin jugor të Be’er Sheva se vendi po përballet me “krizën më të madhe në historinë e tij”.

“Një valë terrorizmi po na godet, ekonomia jonë po shembet, paratë po ikin nga vendi. Irani sapo nënshkroi dje një marrëveshje të re me Arabinë Saudite. Por e vetmja gjë për të cilën interesohet kjo qeveri është të shtypë demokracinë izraelite,” tha ai.

Tamir Guytsabry, një protestues në Tel Aviv, tha për Reuters: “Kjo nuk është një reformë gjyqësore. Është një revolucion që e bën Izraelin të shkojë në diktaturë të plotë dhe unë dua që Izraeli të mbetet një demokraci për fëmijët e mi.”

Reformat synojnë t’i japin qeverisë së zgjedhur ndikim vendimtar mbi zgjedhjen e gjyqtarëve dhe të kufizojnë aftësinë e Gjykatës së Lartë për të vendosur kundër ekzekutivit ose për të rrëzuar legjislacionin.

Çështja ka shkaktuar përçarje të thella në shoqërinë izraelite dhe, në mënyrë të konsiderueshme, ka parë që rezervistët – shtylla kurrizore e ushtrisë izraelite – të kërcënojnë të refuzojnë të shërbejnë si një mënyrë për të treguar kundërshtimin e tyre.

Të hënën, në një lëvizje të paprecedentë, dhjetëra pilotë rezervë luftarakë në një skuadron elitë të Forcave Ajrore izraelite thanë se nuk do të raportonin për stërvitje. Më vonë ata ndryshuan kursin dhe ranë dakord të merrnin pjesë dhe të zhvillonin bisedime me komandantët e tyre.

Të enjten, protestuesit bllokuan rrugët dhe u përpoqën të ndalonin Netanyahun të fluturonte jashtë vendit.

Qeveria ka qëndruar e palëkundur përballë zhurmës, duke pretenduar se protestat po ushqehen nga kundërshtarët politikë.

Kritikët thonë se reformat e planifikuara, të cilat tashmë po bëjnë rrugën e tyre në parlament, do të politizojnë gjyqësorin dhe mund të çojnë në një qeveri autoritare.

Netanyahu thotë se reformat janë krijuar për të ndaluar gjykatat të tejkalojnë kompetencat e tyre dhe se ato u votuan nga publiku izraelit në zgjedhjet e fundit./albeu.com