Historia e pabesueshme, motrat binjake me ngjyrë lëkure të ndryshme: Nuk na besojnë që kemi lidhje gjaku (FOTO)

Kur dëgjojmë për binjakë, zakonisht mendojmë për dy njerëz që ngjajnë aq shumë sa është e vështirë t’i dallosh. Për dy motra nga Britania, megjithatë, ky nuk ishte kurrë problemi, krejt e kundërta.

Të dyja duhet të bindin këdo që i njeh se janë motra. Motrat 24-vjeçare, janë detyruar shumë shpesh në jetën e tyre të tregojnë çertifikatat e lindjes për të vërtetuar se kanë lidhje gjaku dhe në fakt janë motra binjake.

Në vitin 1997, Donna Aylmer shpërtheu në lot kur mësoi se po priste vajza binjake. Megjithatë, kur pa fëmijët e saj për herë të parë, ajo u trondit pak. Njëra nga dy vajzat kishte flokë të kuq dhe lëkurë të zbehtë, ndërsa tjetra kishte lëkurë të errët, sy kafe dhe flokë të zinj kaçurrelë.

Si ka mundësi që janë binjake?

Donna, e cila është me prejardhje xhamajkane dhe lëkurë e errët, dhe Vince, e cila është e bardhë, sollën në jetë Lucy dhe Maria Aylmer, të cilat kanë ngjyra të ndryshme të lëkurës. Vajzat nga Gloucester, Angli nuk janë asgjë njësoj. Lucy ka flokë të kuq dhe të drejtë, lëkurë të bardhë dhe sy blu, dhe motra e saj binjake, Maria, ka lëkurë të errët, sy kafe dhe flokë të zinj kaçurrelë.

“Nëna ime u trondit kur na pa për herë të parë. Nuk kishim asgjë të përbashkët”, tha Lucy në një intervistë.

“Por gjyshja ime kishte të njëjtat tipare si unë”, vazhdoi ajo, duke u përpjekur të shpjegonte se si mund të ishte kaq e ndryshme nga motra e saj.

“Askush nuk mendon se jemi motra. Edhe kur vishemi me të njëjtat rroba, nuk ngjajmë aspak. Edhe miqtë tanë na kanë kërkuar që t’u tregojmë çertifikatat e lindjes që ta besojnë”, shtoi ajo.

Situata, e cila ngatërroi edhe prindërit e vajzave, ka një shpjegim shkencor. Për një çift me ngjyra të ndryshme lëkure që janë në pritje të binjakëve, ka rreth 1 në 500 shanse që edhe foshnjat e lindura të kenë një ngjyrë të ndryshme të lëkurës, raporton BBC. Lucy dhe Maria nuk janë binjake identike, që do të thotë se dy vezë të ndryshme u fekonduan nga dy spermatozoide të ndryshme dhe kështu lindën dy motrat, pa u dukur aspak njësoj.

Vështirësitë teksa rriteshin dhe dashuria mes tyre

Fatkeqësisht, ndryshimet e tyre gjithashtu çuan në vështirësi disa herë, pasi dy vajzat u rritën Lucy-n që shpesh ngacmohej në shkollë.

“Ata menduan se isha birësuar dhe më quanin një fantazmë”, tha ajo dhe Maria duke shtuar se ajo shumë shpesh qante sepse donte të ishte më shumë si motra e saj.

“Unë qaja dhe isha i trishtuar shumë shpesh. Flokët e mi ishin kaçurrela dhe shumë të trasha. Më shumë se çdo gjë doja flokët e bukur të drejtë të motrës sime”, tregoi Maria.

Megjithatë, dy vajzat kanë edhe personalitete shumë të ndryshme, ku Lucy është introverte dhe e turpshme dhe Maria është më dinamike dhe sociale. Tani dy vajzat janë duke studiuar. Njëra sociologji dhe tjetra ligj.

“Maria ka qenë gjithmonë më sociale, ndërsa unë kam qenë e turpshme. Por asaj i pëlqen t’u tregojë njerëzve se ka një motër binjake të bardhë dhe unë jam shumë krenare për të”, tha Lucy duke treguar dashurinë që ka për motrën e saj.

Të dyja pranojnë se janë mikeshat më të mira dhe kanë një marrëdhënie shumë të ngushtë. Në fakt, Maria shpreson që nëse një ditë do të ketë fëmijë, ata do të duken si motra e saj. /albeu.com


Shtuar 15.01.2023 21:56