Historia e Mendy: Të shkosh në punë në moshën 22 vjeçare, të punosh në një dyqan rrobash dhe të arrish majën

Edouard Mendy ishte një nga lojtarët më të spikatur në ndeshjen e dytë të gjysmëfinales së Ligës së Kampionëve kundër Real Madrid, shkruan Albeu.com.

Ndërhyrjet e tij ishin thelbësore duke pritur një goditje me kokë të Benzema.

Në fund të takimit, ai publikoi festën e Chelsea në dhomën e zhveshjes në Instagramin e tij. Buzëqeshja dhe lumturia e tij për të luajtur finalen e tij të parë të Champions League fsheh një karrierë sakrifice dhe një histori kapërcimi.

Ai doli në faqet e para të gazetave kryesore sportive pasi nënshkroi për Chelsea në Shtator 2020 për 25 milion euro, dy vjet pasi Blutë e Londrës firmosën me  Kepa Arrizabalaga pasi paguan plot 80 milion. Në një kohë të shkurtër Edouard Mendy mori vendin e titullarit, duke zbritur portierin spanjoll në stol. Para se të mbërrinte në Londër, portieri francez dhe Senegalez duhej të udhëtonin në një shteg me më shumë se një gur.

Ai filloi karrierëm te Le Havre në moshën 13 vjeçare dhe si profesionist në Cherbourg disa vjet më vonë.

Karriera e tij pësoi një ngadalësim teksa ishte i papunë në moshën 22 vjeçare. Vetë Mendy  e tha në një intervistë për Le Parisien: “Një agjent më më mashtroi. Unë kisha besim të plotë tek ai por më gënjeu. Ai më tha se do të nënshkruante për një ekip të Anglisë, por që unë duhej të isha i durueshëm. Vera kaloi, e thirra atë dhe ai nuk më përgjigjej”, kujtori portieri.

Kjo është arsyeja pse në sezonin 2014/15 ai mbeti pa ekip dhe rrugëve. “Unë u trajnova vetëm, duke pritur një mundësi. Kjo përvojë më ndihmoi t’i shoh gjërat ndryshe,” tha Mendy në bisedë.

Ata gjithashtu botojnë në Francë se në atë kohë një mik madje sugjeroi që nëse dëshironte ta merrte në dyqanin e tij të rrobave në qytetin ku nisi të luante futboll, Le Havre. Ai u kthyer sërish për të kërkuar mundësinë e tij në futboll. Pas zbarkimit te rezervat e Marsejës, filloi të fitonte para derisa në vitin 2017 mbërriti oferta nga Rennes. Një rendiment i mirë ishte i mjaftueshme për të kaluar në Premier League. Pjesa tjetër tashmë është e njohur për të gjithë fansat. /albeu.com/

Shtuar 6.05.2021 06:05