Hakerat rusë sulmojnë faqen e Asamblesë Kombëtare të Francës

Qasja në faqen e internetit të Asamblesë Kombëtare Franceze ka mbetur e padisponueshme që nga mëngjesi i së hënës për shkak të një sulmi kibernetik. Dyshohet se pas sulmit fshihet grupi pro-rus i hakerëve NoName në përgjigje të mbështetjes së Francës për Ukrainën.

Siç raportuan ekspertët e grupit Thales, kushdo që përpiqet të hyjë në faqe sheh një tablo të zbrazët ku shkruhet “faqe nën mirëmbajtje”.

Faqja e internetit iu nënshtrua një sulmi të mbingarkuar DDoS (mohimi i shërbimit) nga hakerët pro-rusë NoName057.

Ky grup mori përgjegjësinë në një postim në Telegram, sipas Ivan Fontarensky, drejtori teknik i sigurisë kibernetike të Thales.

“Vendosëm të përsërisim udhëtimin tonë të fundit në Francë, i cili ka vendosur t’u shërbejë neonazistëve ukrainas ”, shkruan grupi në Telegram.

NoName foli gjithashtu për një sulm në faqen e internetit të Senatit, e cila megjithatë aktualisht po funksionon normalisht.

NoName është një nga rreth 80 grupet pro-ruse të hakerëve që nisin sulme në vendet pro-Ukrainë, kryesisht në Evropë dhe Amerikën e Veriut.

Në Francë, një sulm i tillë ndodhi javën e kaluar kur u hoqën faqet e internetit të aeroporteve të Parisit dhe agjencisë së aviacionit civil DGSI.

Një grup tjetër hakerash mori përgjegjësinë, sipas Thales, i cili monitoron komunikimet e tyre.

NoName u themelua në Mars 2022 dhe nis sulme të thjeshta DDoS, duke bllokuar faqet e internetit për periudha të shkurtra kohore. Shumë grupe të tilla lulëzuan pas pushtimit rus të Ukrainës dhe, ndryshe nga hakerat “tradicionalë”, nuk kërkojnë shpërblim./Albeu.com.

 


Shtuar 27.03.2023 18:35