Greqia lëkundet sërish nga tërmeti, epiqendra dhe manituda

Një tërmet i fortë, 4.9 ballë i shkallës Rihter, ka goditur Evian dhe është ndjerë edhe në Atikë.

Sipas sizmologut, Gerasimos Houliaras, në komunikim me protothema.gr, dridhja sizmike ka ndodhur në një zonë pa aktivitet të veçantë sizmik.

Thellësia fokale është në 13.2 km ndërsa epiqendra është 5 km në lindje të Psachni Evia.

Instituti EuroMosege e vlerëson tërmetin me magnitudë 5.1 Rihter dhe thellësinë fokale 2 km.


Shtuar 28.12.2022 13:47