Frutat që do t’ju ndihmojnë të humbni peshë para plazhit

Frutat përmbajnë sasi të mëdha të fibrave që ngadalësojnë procesin e tretjes dhe sjellin ndjenjën e ngopjes.

Në të njëjtën kohë, dëshirat tuaja mund t’i kënaqni përmes frutave në vend të ëmbëlsirave, pasi ato përmbajnë sheqerna natyrale dhe në këtë mënyrë do të shmangni sheqerin

Cilat janë frutat që ndihmojnë në humbjen e peshës?

Pjepri

Është i pasur me vitamina dhe përmban pak kalori. Ka vitamina A dhe C dhe nuk përmban kolesterol.

Luleshtrydhe

Ka një përmbajtje shumë të lartë të ujit dhe përmbajtje të ulët të karbohidrateve.

Ananasi

Është një burim i mirë i shumë ushqyesve, duke përfshirë nivele të larta të vitaminës C, manganit, bakrit dhe acidit folik.

Bananet

Një banane ka më pak se 100 kalori. Ky është një frut që mund ta hani (jo shpesh) pasi ju bën të ndiheni të ngopur.

Grejpfrut

Forcon sistemin imunitar, mund të ndihmojë në parandalimin e diabetit, mund të ndihmojë në parandalimin e akumulimit të yndyrës në arterie, është i pasur me antioksidantë dhe ndihmon në hidratimin e trupit. Konsiderohet gjithashtu një nga frutat më të spikatur që ndihmon në humbjen e peshës.

Papaja

Është i shëndetshëm dhe përmban një sasi të konsiderueshme të fibrave, ndërsa ka vitamina A dhe C dhe është plot me antioksidantë./albeu.com


Shtuar 11.07.2021 19:13