Europa Perëndimore nën ujë: Shkon në 120 numri i të vdekurve

Të paktën 120 njerëz kanë vdekur dhe qindra të tjerë janë zhdukur në Europën Perëndimore përmbytjeve më të mëdha në dekada.

Reshjet rekord tbënë që lumenjtë të dilnin nga shtrati, duke shkatërruar rajonin.

Në Gjermani, ku numri i të vdekurve tani është mbi 100, dhe Kancelarja Angela Merkel bëri thirrje për një betejë të vendosur kundër ndryshimit të klimës.

Mediat belge po raportojnë se kanë regjistruar 23 vdekje. Nga përmbytjet janë përfshirë dhe disa rajone në Holandë, Luksemburg dhe Zvicër./albeu.com