Danimarka dhe Holanda do të dërgojnë së bashku 14 tanke Leopard 2 në Ukrainë

Danimarka dhe Holanda kanë vendosur të transferojnë së bashku 14 tanke Leopard 2 në Ukrainë deri në fillim të vitit 2024, sipas Korporatës Daneze të Transmetimeve.

Njoftimi vjen pasi qeveria daneze premtoi 100 tanke Leopard 1 në Kiev.

Ministri i Mbrojtjes në detyrë i Danimarkës Troels Lund Poulsen tha pas një takimi të këshillit danez të punëve të jashtme se të paktën 80 tanke Leopard 1 do të transferoheshin në Ukrainë deri në fund të vitit 2023, e ndjekur nga Leopard 2s vitin e ardhshëm.

Sipas Poulsen, ky premtim e bën Danimarkën një nga vendet që i ka dhuruar më shumë tanke Ukrainës. /albeu.com


Shtuar 20.04.2023 10:50