Veprat e Pikasos shiten në vlerën rekord, blerësit qëndruan anonim

Veprat e Pikasos janë shitur në ankand për një vlerë rekord rreth 100 milion dollarë.

Njëmbëdhjetë piktura të Pikasos dhe vepra të tjera që ndihmuan në shndërrimin e Las Vegasit në një destinacion të pamundur për artin, u shitën në ankand për më shumë se 100 milionë dollarë.

Ankandi i Sotheby’s u mbajt në hotelin Bellagio në Las Vegas, ku veprat ishin ekspozuar prej vitesh dhe u zhvillua dy ditë para ditëlindjes së 140 -të të artistit spanjoll më 25 tetor.

Pesë nga pikturat ishin varur në muret e restorantit të Bellagio, Picasso. Restoranti do të vazhdojë të shfaqë 12 vepra të tjera të Pikasos.

Çmimi më i lartë u arrit nga piktura e vitit 1938 “Femme au beret rouge-orange” e të dashurës dhe muzës së Picasso Marie-Therese ëalter, e cila u shit për 40.5 milion dollarë, rreth 10 milion dollarë mbi vlerësimin e lartë të para-shitjes.

Portretet në shkallë të gjerë “Homme et Enfant” dhe “Buste d’homme” u shitën përkatësisht për 24.4 milionë dollarë dhe 9.5 milionë dollarë, ndërsa veprat më të vogla në qeramikë, si “Le Dejeuner sur l’herbe” që u shit për 2.1 milionë dollarë, shkuan për tre ose katër herë nga vlerësimi i tyre para shitjes.

Emrat e blerësve nuk janë bërë të ditur.

Shitja ishte pjesë e një oferte nga grupi i kazinove dhe hoteleve MGM Resorts (MGM.N) për të diversifikuar më tej koleksionin e saj të gjerë për të përfshirë më shumë art nga gratë, njerëzit me ngjyrë dhe kombet në zhvillim, si dhe nga artistët LGBTQ dhe artistët me aftësi të kufizuara.

Muzetë dhe galeritë amerikane të artit kanë punuar për të zgjeruar koleksionet e tyre në vazhdën e vlerësimit kulturor të përhapur në vitin 2020 mbi racizmin në të gjitha nivelet e shoqërisë amerikane.

Një studim i Bibliotekës Publike të Shkencave të vitit 2019 i 18 muzeve kryesore të SHBA zbuloi se 85% e artistëve të ekspozuar janë të bardhë dhe 87% janë burra.

Koleksioni i Arteve të Bukura të MGM Resorts krenohet me rreth 900 vepra nga 200 artistë, duke përfshirë pjesë moderne nga Bob Dylan dhe David Hockney. Nisma filloi më shumë se 20 vjet më parë nga Steve ëynn, ish pronar i Bellagio dhe ish shef ekzekutiv i Wynn Resorts./albeu.com/


Shtuar 24.10.2021 22:00