S’ka fund tragjedia! 9-vjeçari ndërron jetë pasi u plagos në festivalin e Travis Scott

Një djalë nëntë vjeçar të dielën u bë viktima më e fundit e festivalit tragjik Astroworld, të Travis Scott.

Ezra Blount, nga Dallas, Teksas, thuhet se ishte një fans i madh e muzikës së reperit dhe ishte ulur mbi supet e babait të tij kur numërimi mbrapsht për performancën e Scott filloi në NRG Park më 5 nëntor.

Dyshja qëndruan pranë turmës sepse babai i tij, Treston Blount, mendoi se do të ishte më i qetë, tha ai më parë për ABC 13. Por sapo Scott doli në skenë, tha Treston, njerëzit filluan të shtyjnë. Ai humbi vetëdijen dhe Ezra ra në tokë dhe shpejt u shkel mbi të nga të pranishmit e tjerë të koncertit. Kur Treston rifitoi vetëdijen, tha ai, ai nuk mund ta gjente askund Ezrën dhe nxitoi në tendat e mjekëve në vend dhe në disa spitale.

Përfundimisht, tha ai, ai paraqiti një raport në polici dhe mori një mesazh nga një oficer me një fotografi të djalit të tij. Kur ai shkoi në spital, ai zbuloi se djali i tij pësoi dëmtime të rënda në trurin, veshkën dhe mëlçinë e tij pasi u ‘shkelmua, u shkel dhe dhe gati u shtyp për vdekje’, sipas një padie që familja e tij ka ngritur kundër Scott, dhe organizatorit të ngjarjes, Live Nation. Familja Blount po kërkon të paktën 1 milion dollarë dëmshpërblim.

Në një deklaratë, avokati i familjes, Ben Crump, tha se ai ishte ‘i përkushtuar për të kërkuar përgjigje dhe drejtësi’ në emër të familjes.

“Familja Blount sonte është e pikëlluar për humbjen e papritur të djalit të tyre të vogël të çmuar. Ky nuk duhet të ishte rezultati i marrjes së djalit të tyre në një koncert, ajo që duhet të ishte një festë e gëzueshme. Vdekja e Ezrës është absolutisht zemërthyese”, tha Crump.

Me vdekjen e Ezras, numri i të vdekurve që erdhi nga përplasjet në turmë u rrit në 10 persona.


Shtuar 15.11.2021 13:01