Pse është i rëndësishëm Soledar për Rusinë?

Rusia tha të premten se forcat e saj kishin kapur Soledar, një qytet me minierë kripe në Ukrainën lindore, në atë që do të përfaqësonte një fitore simbolike nëse jo strategjike për Moskën pas disa muajsh pengesa në fushën e betejës. Megjithatë, Kievi hodhi poshtë pretendimin.

Marrja e Soledar do të përfaqësonte gjithashtu një fitore simbolike propagande për njeriun që drejton Wagner, oligarku Yevgeny Prigozhin, i cili ka kritikuar shpesh menaxhimin e Ministrisë së Mbrojtjes Ruse të “Operacionit Special Ushtarak” në Ukrainë.

Ku është Soledar:Qyteti i vogël shtrihet në qendër të rajonit të Donbasit, hapësira e madhe e Ukrainës lindore, pushtimi i së cilës Rusia e ka çmuar mbi të gjitha rajonet e tjera që nga vera e kaluar. Në të vërtetë, Moska e konsideron atë si territor rus që kur pretendoi (në mënyrë të paligjshme) se kishte aneksuar të gjithë rajonin e Donetskut. duke përfshirë rreth 40% që është jashtë kontrollit rus.

Është vetëm disa milje në verilindje të qytetit më të madh të Bakhmutit, i cili është bërë ndoshta pjesa më e kontestuar dhe kinetike e vijës së frontit 1300 kilometra në Ukrainë dhe skena e disa prej luftimeve më të ashpra të luftës. /albeu.com


Shtuar 13.01.2023 16:02