Palestinezët që ikin nga Rafah përshkruajnë frikën dhe dëshpërimin e tyre: Po largohem drejt të panjohurës

Civilët palestinezë, të cilëve u është thënë të largohen nga Rahaf kanë përshkruar frikën dhe dëshpërimin e tyre. Ata janë detyruar që të braktistin shtëpitë, ndërsa sulmet ajrore izraelite goditën qytetin më të madh jugor të Gazës.

Kishte shpresa se ofensiva e Rafahut nuk do të vazhdonte pasi Hamasi pranoi një propozim për armëpushim të hënën, por ato u shkatërruan shpejt pasi Izraeli tha se kushtet ishin “larg kërkesave të nevojshme të Izraelit” dhe se do të vazhdonte “në mënyrë që të ushtronte presion ushtarak” mbi grupin militant.

Deri të martën në mëngjes, sulmet ajrore izraelite në Rafah kishin vrarë 23 njerëz, duke përfshirë gjashtë fëmijë, sipas zyrtarëve të spitalit në Gazën jugore.

Ushtria izraelite tha se kishte “kontroll operacional” të anës së Gazës të kalimit Rafah, një pikë hyrëse jetike për të transportuar ndihmat e nevojshme në enklavë.

Zëdhënësi i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF) Nadav Shoshani tha të martën se ushtria po ndërmerrte “një operacion të saktë kundër terrorizmit” për të “eliminuar terroristët e Hamasit dhe për të çmontuar infrastrukturën terroriste të Hamasit brenda zonave specifike në Rafah lindor”.

Hamasi tha se lëvizja e ushtrisë izraelite në Rafah përbënte një “katastrofë humanitare” dhe përbënte “një kërcënim të drejtpërdrejtë për më shumë se 1.5 milionë palestinezë të zhvendosur”.

Njerëzit që ikin nga zona kanë treguar përvoja të tmerrshme ndërsa kanë rrëfyer 24 orët e tyre të fundit për CNN, pasi ushtria izraelite urdhëroi rreth 100,000 palestinezë që të “evakuohen menjëherë” të hënën. Banorëve iu tha të shpërngulen në Al-Mawasi, një qytet bregdetar pranë qytetit të Khan Younis që grupet e ndihmës thonë se nuk është i përshtatshëm për banim.

Rabee Gharableh, i tha CNN se ishte zhvendosja e shtatë e familjes së tij. “Situata është shumë e vështirë… ne u larguam me frikë, pasi në shënjestër ishin shtëpitë e civilëve, njerëz që i njohim. Granatimet ishin arbitrare dhe të rastësishme mbrëmë”, tha ai.

Një grua tjetër, e cila nuk ndau emrin e saj, tha se “iku nga vdekja” me fëmijët e saj. Ajo tha se familja e saj është zhvendosur më shumë se 10 herë që nga shpërthimi i luftës dhe se kishte “duruar shumë vuajtje dhe poshtërime”.

Lufta aktuale filloi më 7 tetor kur militantët e Hamasit vranë më shumë se 1200 njerëz në jug të Izraelit dhe morën peng më shumë se 200 njerëz.

Në gati shtatë muaj që nga ajo kohë, bombardimet ushtarake të Izraelit në Gaza kanë vrarë më shumë se 34,600 njerëz, sipas ministrisë së shëndetësisë së Gazës, dhe kanë shtyrë më shumë se 1 milion palestinezë të kërkojnë strehim në Rafah.

CNN pa njerëz në Rafah lindor në një gjendje paniku pas njoftimit të evakuimit të Izraelit, i cili shkaktoi një mori thirrjesh nga liderët botërorë, Kombet e Bashkuara dhe grupet humanitare që i kërkonin Izraelit të mos kryente sulmin e tij të paralajmëruar prej kohësh.

Masa u përshkrua si “çnjerëzore” nga shefi i të drejtave të njeriut të Kombeve të Bashkuara Volker Türk dhe “përtej alarmantit” nga Këshilli Norvegjez për Refugjatët (NRC).

Faisal Barbakh, i cili iku me biçikletën e tij, tha se po lë pas një jetë kujtimesh “për të panjohurën”.

“Unë po lë gjithë jetën time këtu. Familja ime është copëtuar në shtatë vende. Ndjej se është fundi i jetës. Nuk mund të mendoj më. Kam lënë pas 59 vite jetë, të gjitha kujtimet e mia, fotot e fëmijëve të mi, kontratën e shtëpisë sime.”

Shumë nga ata që largohen nga Rafahu lindor janë zhvendosur më parë disa herë pasi fokusi i Izraelit është zhvendosur nga qyteti në qytet.

“Kjo është hera e katërt që zhvendosem. Nga Nuseirat në Khan Younis, pastaj në Rafah, dhe tani një tjetër. Nuk e di se ku po shkoj”, tha një burrë për CNN.

Pasi ushtria izraelite sulmoi kalimin në Rafah, flamujt palestinezë u zëvendësuan me flamuj izraelitë, të cilët sipas fotove në rrjetet sociale, mund të shiheshin të montuar jashtë ndërtesës kryesore.

Zëdhënësi i IDF-së, Shoshani, tha se inteligjenca tregoi se pala palestineze e vendkalimit Rafah “po përdorej për qëllime terroriste”.

Kalimi kufitar ka qenë një portal kyç i ndihmës humanitare, me rreth 300 kamionë që hyjnë çdo ditë, sipas një njoftimi nga Egjipti muajin e kaluar.

Wael Abu Omar, një zëdhënës i Autoritetit të Përgjithshëm të Kufirit dhe Kalimit, i tha CNN se të gjitha lëvizjet dhe dërgesat e ndihmave përmes Rafah ishin ndalur “pasi tanket izraelite kapën objektet e kalimit nga pala palestineze”.

Ministria e Brendshme dhe Siguria Kombëtare e Gazës paralajmëroi se mbyllja e Rafah “përkeqëson krizën humanitare” dhe “përfaqëson një politikë të ndëshkimit kolektiv kundër më shumë se 2 milionë njerëzve”.

Ministria e përshkroi kalimin si “një litar kryesor shpëtimi për qytetarët në Rripin e Gazës”, i cili “nuk përfaqëson asnjë kërcënim për pushtimin izraelit”.

Grupet e ndihmës shprehën shpejt shqetësimin se operacioni izraelit atje mund të ndalonte përpjekjet e ndihmës humanitare në të gjithë Rripin e Gazës.

“Ndërprerja e vazhdueshme e hyrjes së ndihmave dhe furnizimeve me karburant në vendkalimin Rafah do të ndalojë përgjigjen kritike humanitare në të gjithë Rripin e Gazës”, tha agjencia e OKB-së për refugjatët palestinezë (UNRWA) në X.

Ai shtoi se “uria katastrofike me të cilën përballen njerëzit veçanërisht në Gazën veriore do të përkeqësohet shumë nëse këto rrugë furnizimi ndërpriten”.

CNN ka kontaktuar me IDF-në dhe COGAT-in për këtë dhe ka pyetur për ndonjë plan për të vazhduar ndihmat në Gaza.

Në muajt e fundit, sulmet izraelite kanë përkeqësuar më tej kushtet për ata që jetojnë dhe strehohen në qytet, duke përfshirë rreth 600,000 fëmijë. Kequshqyerja po përhapet me shpejtësi dhe objektet mjekësore “bëhen të paefektshme nga rrethimi i autoriteteve izraelite”, tha Medicines San Frontieres.

“Ne po ikim nga izraelitët. Ata na paralajmëruan dhe na urdhëruan të evakuonim zonën lindore. Unë kam rrobat dhe ushqimin në çantë. Ne po shkojmë në shtëpinë e gjyshërve tanë”, tha një person tjetër i cili ishte duke u larguar.

Nuk ka ‘zona të sigurta’ në Gaza, thotë kryediplomati i BE-së

Ka pasur një kor dënimi mbi situatën me të cilën përballen shumë njerëz në Rafah dhe vende të tjera në rrip, pasi Izraeli shpërfilli thirrjet ndërkombëtare kundër vazhdimit të operacionit.

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, paralajmëroi të martën se nuk kishte “zona të sigurta” në Gaza, pasi kritikoi kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu. Ai shtoi se kishte “frikë” se ofensiva do të çonte në shumë viktima civile.

Ndërkohë, mungesa e karburantit në Rafah i ka penguar njerëzit të largohen dhe të arrijnë në “zonën e zgjeruar humanitare” të caktuar nga Izraeli në Al-Mawasi, Suze van Meegen, tha kreu i operacioneve të NRC në Palestinë për CNN.

Disa njerëz në Rafah i thanë CNN se nuk dinin ku të shkonin. Një burrë, Odeh Asaliyeh, tha se “vdekja është më dinjitoze se kjo” dhe se ai “lutet që të goditet dhe të gjejë prehje nga e gjithë kjo”.

“Nuk e di ku të shkoj… nuk ka vend të sigurt në të gjithë Gazën”, shtoi Asaliyeh.

Alaa Abu Ramadan tha se familja e saj kishte pritur ditën që të largohej. “Nuk dimë çfarë të bëjmë. Ne po shkojmë në të panjohurën”, tha Ramadan.


Shtuar 7.05.2024 19:57

Tags: