Një javë para se të largohet, mesazhi i Merkel për qytetarët e saj

Angela Merkel, e cila largohet javën e ardhshme, bëri sot përsëri thirrje për vaksinim kundër Covid-19. Mesazhi i Merkel vjen në episodin e fundit të një serie prej më shumë se 660 podkastesh, përmes të cilave ajo u drejtohej qytetarëve të saj.

“Ju bëj thirrje edhe një herë ta merrni seriozisht këtë virus të egër. Varianti i ri Omicron duket se është më ngjitës se të mëparshmit. Vaksinohuni! Nuk ka rëndësi nëse është një dozë e parë apo një dozë përforcuese. Çdo vaksinim është i dobishëm”, tha kancelarja në largim në video.

Ai e cilësoi sërish valën e katërt të Covid-19 që po godet Gjermaninë si “shumë serioze”, pra “dramatike” në disa zona ku repartet e kujdesit intensiv janë të mbingarkuara.

“Jemi në një situatë shumë të rëndë. Në disa pjesë të vendit mund ta përshkruani atë vetëm si dramatike: njësi të mbipopulluara të kujdesit intensiv, njerëz të sëmurë rëndë që duhet të transportohen me avion në të gjithë Gjermaninë për të marrë kujdesin që u nevojitet.”

“Është edhe më e hidhur pasi mund të ishte shmangur. Me vaksina efektive dhe të sigurta, ne kemi çelësin në dorë”, tha Angela Merkel. /abcnews.al


Shtuar 4.12.2021 15:34