Akuzohet se sulmoi partinë në pushtet të Erdogan, Youtuberi shqiptar shpallet në kërkim nga Turqia

I akuzuar se ka sulmuar partinë në pushtet të presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan për prirjet islamike youtuberi shqiptar shpallet në kërkim nga shteti turk. Bëhet fjalë për Diamand Tema.

Gjithashtu ministri turk i Drejtësisë Yılmaz Tunç, ka lëshuar një urdhër për arrestimin e Youtuberit, me akuzën për “nxitje urrejtjeje në publik dhe armiqësi…” për shkak të shprehjeve fyese dhe provokuese të përdorura për Profetin Muhamed. Ndërkohë mimoza Elezi, nëna e 30-vjeçarit shqiptar u shpreh në një intervistë për Euronews Albania se djali i saj nuk ka fyer askënd dhe po akuzohet pa të drejtë.


Shtuar 20.06.2024 23:30