Aktivistja 18 vjeçare, Greta Thunberg dhuron 100 mijë euro për programin Covax

Aktivistja suedeze Greta Thunberg dhuroi 100,000 euro të mbledhura nga fondacioni i për Future në programin Covax që lufton për qasje të barabartë në vaksinat Covid, duke shpërndarë doza në vendet më të varfra në botë. Lajmi u njoftua nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

“Komuniteti ndërkombëtar duhet të bëjë më shumë për të trajtuar tragjedinë e pabarazisë në përhapjen e vaksinave,” tha 18-vjeçarja e cila u bë e famshme për betejat e saj kundër ndryshimit të klimës.

“Ne kemi mjetet në dispozicion për të korrigjuar çekuilibrin e madh që ekziston sot në botën e luftës kundër Covid-19. Ashtu si me krizën mjedisore, ne së pari duhet të ndihmojmë ata që janë më të prekshëm,”shtoi ajo.

Edhe drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus e vlerësoi gjestin si një shembull për tu ndjekur nga të gjithë.

“Greta Thunberg ka frymëzuar miliona njerëz në të gjithë botën për të ndërmarrë veprime për të trajtuar krizën e klimës dhe mbështetjen e saj të fortë për barazinë e vaksinave për të luftuar pandeminë Covid-19 tregon edhe një herë angazhimin e saj për ta bërë botën tonë një vend. Më e shëndetshme, më e sigurt dhe më e drejtë Unë e nxis bashkësinë globale të ndjekë shembullin e Gretës dhe të bëjë çfarë të mundet, në mbështetje të Covax, për të mbrojtur njerëzit më të prekshëm në botë nga kjo pandemi “, shtoi Adhanom.

 


Shtuar 20.04.2021 14:35