Bombardimet ruse vrasin 10 civilë në Severodonetsk të Ukrainës

Të paktën 10 civilë janë vrarë sot nga bombardimet ruse në qytetin Severodonetsk në Ukrainën lindore, ka thënë guvernatori i rajonit të Luhanskut, Serhiy Haidai.

Haidai tha se granatimet e rënda kishin shkaktuar zjarre në zonat e banuara në rajon, duke dëmtuar shtëpi dhe spitale dhe duke goditur një fabrikë të prodhimit shkencor.

Rusia ka zhvendosur pjesën më të madhe të fokusit të luftës së saj në Ukrainën lindore, pasi tërhoqi forcat e saj nga afër kryeqytetit Kiev./albeu.com