Basha me delegacionin e Kosovës në KiE: Sulmi i 24 shtatorit kambanë alarmi, hetim i plotë

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, gjatë qëndrimit të tij në Francë, ka zhvilluar një takim me delegacionin e Kosovës.

Basha ka ndarë në Facebook detaje nga diskutimi dhe thekson se me rëndësi është mbështetja e Kosovës nga vendi ynë.

Kreu i PD-së theksoi nevojën e një hetimi të plotë për të gjetur urdhëruesit shtetëror të kësaj ngjarjeje.

Postimi i plotë i Bashës:

Me ministren e jashtme të Kosovës, Donika Gervalla dhe deputetët e Kuvendit të Kosovës, duke diskutuar për një bashkëveprim të aksionit tonë në mbështetje të Kosovës dhe anëtarësimit sa më parë të saj në Këshillin e Europës.

Detyra e Shqipërisë është të jetë në dispozicion dhe mbështetje të Kosovës me çfarë të ketë nevojë. Asnjë vendim apo veprim pa koordinim me Kosovën.

Sulmi terrorist i 24 shtatorit është një këmbanë alarmi për faktorin ndërkombëtarë pasi pas tij fshihet skenari i ndarjes “de fakto” i Kosovës.

Duke përdorur Beogradin, Moska po vë në jetë strategjinë e saj të destabilizimit dhe futjes në kaos të Ballkanit Perëndimor, duke minuar krahun Juglindor të NATO-s.

Një organizim i tillë dhe një armatim aq i sofistikuar do të ishtë i pamundur pa përfshirjen e aktorëve shtetërorë. Prandaj është i domosdoshëm një hetim i plotë i kesaj ngjarje, planifikuesve dhe urdhëruesve të saj.

/Albeu.com


Shtuar 11.10.2023 14:16