Asnjë lajm nga Ohri, mbi nëntë orë bisedime, çfarë po ndodh në takimin Kurti-Vuçiç!?

Pas një pauze që raportohet të ketë qenë rreth një orë, Kryeministri Albin Kurti dhe Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, i kanë vazhduar bisedimet në një vilë shtetërore në Ohër të Maqëdonisë Veriore.

Takimet e para ishin bilaterale mes ndërmjetësve dhe fillimisht Vuçiçit e më pas Kurtit dhe kanë nisur pak pas orë 10 në mëngjes.

Pas më shumë se nëntë orësh, negociatat kanë vazhduar, tani në takime tripalëshe mes ndërmjetësve evropianë, Josep Borrell dhe Miroslav Lajcakut, me Kryeministrin  kosovar dhe Presidentin serb.

Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano para disa orësh u ka thënë gazetarëve nw Ohër se nuk dihet kur mund të përfundojnë negociatat, duke paralajmëruar se ato mund tw vazhdojnë deri në mbrëmje./Albeu.com/


Shtuar 18.03.2023 20:05