Sekretari i NATO-s viziton sot Kosovën, zbardhet agjenda

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg do të vizitojë ditën e sotme Kosovën.

Mësohet se Stoltenberg do të takohet me komandantin e KFOR-it, gjeneral major Franco Federici dhe drejtorin e Ekipit Këshillues dhe Ndërlidhës të NATO-s, gjeneral Brigade Jörg RÜTER.

Stoltenberg do të takohet edhe me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmanin, kryeministrin Albin Kurti dhe ministrin për Komunitete dhe Kthim Goran Rakiq.
“Të enjten, 1 korrik 2021, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, z. Jens Stoltenberg, do të udhëtojë për në Forcën e Kosovës (KFOR). Gjatë vizitës së tij, z. Stoltenberg do të takohet me Komandantin e KFOR (Gjeneral Major Franco Federici) dhe drejtorin e Ekipit Këshillues dhe Ndërlidhës të NATO-s (Gjeneral Brigade Jörg RÜTER). Sekretari i Përgjithshëm do të angazhohet gjithashtu me trupat. Përveç kësaj, Sekretari i Përgjithshëm do të marrë pjesë në takime bilaterale me znj. Vjosa Osmani, z. Albin Kurti dhe z. Goran Rakić”, thuhet në komunikatën për media të lëshuar nga NATO.


Shtuar 1.07.2021 09:12