Emocionuese/ Babai i pasur i 9 djemve përzuri vajzën e vetme nga shtëpia, por si e gjeti të bijën kur nuset “i bënë gjëmën”

Një herë e një kohë, gjatë dinastisë Qing (1647-1683) jetonte një baron i quajtur Jin Shan në një fshat të quajtur Xia Chuan në Yunnan. Jin Shan jetoi i lumtur me nëntë djemtë dhe një vajzë. Megjithatë, ai ishte një person arrogant që ishte gjithmonë krenar për veten për shkak të pasurisë së tij.

Një ditë, Jin Shan u bëri një pyetje të gjithë fëmijëve të tij: “Fëmijët e mi, kush jua dha gjithë këtë pasuri?”

Të gjithë djemtë e tij u përgjigjën se e gjithë pasuria që ata kanë jetuar erdhi nga babai i tyre i vetëm dhe i pasur. Megjithatë, vajza e tij e vetme, Xiao Mei nuk u pajtua. Ajo përmendi se arriti të jetojë jetën e saj për shkak të përpjekjeve të saj.

I tronditur kur dëgjoi deklaratën e vajzës së tij, Jin Shan e përzuri vajzën e saj nga shtëpia. Me sy të përlotur, Xiao Mei u largua më pas nga fshati pa ditur se ku të shkonte.

Ajo përfundimisht i hipi kalit pa ndonjë drejtim të qartë. Ajo e la destinacionin e saj ne “dore” te kalit. Më vonë, ata të dy arritën në një oborr të një shtëpie të vogël. Shtëpia jetonte nga një nënë dhe djali i saj që të dy punonin si fermerë.

Duke e ditur se ende nuk ka gjetur ku të shkojë, ajo mori guximin t’u kërkojë atyre leje për të qëndruar në shtëpi vetëm për një natë. Të dy, nëna dhe djali ishin vërtet të hutuar, por shpejt e pyetën Xiao Mei arsyen e qëndrimit të saj. Xiao Mei u tha gjithçka pa pasur forcën për të mbajtur lotët e saj. Lotët i rridhnin nga sytë teksa përmendte çdo gjë që i kishte ndodhur.

Nëna dhe djali ndjenin simpati ndaj Xiao Mei. Ata nuk kishin zemër ta linin Xiao Mein të shkonte me drejtim të paditur, kështu që e ftuan atë të qëndronte me ta për aq kohë ajo të donte, percjell Albeu.com.

Ditët kaluan dhe së shpejti Xiao Mei u martua me djalin, Li Ming.

Xiao Mei dhe Li Ming punuan shumë së bashku për jetesën e tyre. Një vit më vonë pas martesës së tyre, Xiao Mei lindi një djalë.

Disa dekada më vonë, kur Xiao Mei dhe Li Ming nuk ishin në shtëpi, erdhi një plak që lypte para para shtëpisë së tyre. Djali i Xiao Mei ishte në shtëpi. I hutuar e pyeti plakun: “Pse bëhesh lypës? A nuk keni fëmijë që të kujdesen për ju?”

“Unë kam nëntë djem dhe një vajzë, por të gjithë djemtë dhe nuset e mia janë shumë dembelë për të punuar dhe u pëlqen vetëm të shpenzojnë të gjitha paratë e mia. Nuk më ka mbetur gjë, më kanë braktisur”, tha lypësi.

“Unë kam një vajzë, por kam qenë aq mizor atëherë sepse e kam detyruar të largohet nga shtëpia ime dhe tani nuk e kam idenë se ku është. Më vjen keq për atë që kam bërë”, shtoi lypësi.

Atë herë, Xiao Mei dhe burri i saj u kthyen në shtëpi nga puna dhe Xiao Mei shpejt zbuloi se i moshuari ishte në të vërtetë babai i saj biologjik. Ajo nuk i mbante dot lotët dhe vazhdoi të qante kur shikonte të atin.

Jin Shan u ndje në siklet kur kuptoi se shtëpia ishte në të vërtetë e vajzës së tij. Ai u largua shpejt, por u mbajt nga Li Ming dhe nëna e tij.

Më në fund, të gjithë jetuan të lumtur së bashku si një familje e plotë. Megjithatë, Jin Shan më vonë u sëmur dhe përfundimisht ndërroi jetë.

Nëntë djemtë rebelë nuk morën pjesë në funeralin e babait të tyre, por fëmija i vetëm që i ishte përkushtuar babait deri në frymën e fundit ishte Xiao Mei./albeu.com/