HISTORIA/ Zivkovic u flak nga Benfica sepse fitonte shumë, ai i hoqi nga Champions

“Obrigado, Zivkovic “. Benfica e falënderoi kështu në 26 gusht. Publikisht, në Tëitter. Tanie shikon duke brohoritur. Shaka e fatit… Andrija Zivkovic prishte kontratën me klubin portugez (deri në vitin 2021) dhe pastaj fluturimi për në Greqi dhe nënshkrimi me PAOK.

Të martën në mbrëmje e papritura. Goli ndaj ish-shokëvë të tij të skuadrës. Jo në një miqësore, por në një raund paraprak të Ligës së Kampionëve. Raundi i tretë: Jorge Jesus dhe djemtë e tij nuk do të jenë atje, por Zivkovic po!

Në fakt, në Selanik përfundoi 2-1 për Grekët. Goli i dytë, ai i dyfishimit, u shënua nga Zivkovic, i cili hyri vetëm 10′ më herët.

Topin e mori në të djathtë, disa hapa drejt qendrës dhe me të majtën goditi duke realizuar. Një nga lojërat e tij klasike, një nga ato për të cilat – kur ai luante në Partizan – ata e quanin atë Messin serb.

Nga ata për të cilët Benfica e kishte marrë në 2016 duke mundur konkurrencën e të mëdhenjve në Evropë. Ai nuk u ngazëllye pas golit. Pothuajse kërkoi falje, Mbase nuk e besoi.

“Një natë e pabesueshme”, brohoriti në Instagram. Kurrë nuk do ta kishte imagjinuar atë deri para disa ditësh. Ai, i cili në vitin 2015 me Serbinë fitoi Kupën e Botës U20 si protagonist së bashku me Milinkovic.

Ai, i cili dy vjet më parë bëri debutimin e tij 17-vjeçar me ekipin kombëtar të të moshuarve dhe që do të bëhej kapiteni më i ri ndonjëherë në historinë e Partizanit:

“Ky djalë do të jetë një lojtar i shkëlqyeshëm”, vlerësoi Mihajlovic.

Mbërriti te Benfica vetëm 20 vjeç. U paraqit si talent i së ardhmes, me një këmbë fantastike. Dashuria, megjithatë, nuk shpërtheu kurrë. Vetëm katër paraqitje sezonin e kaluar, 84 gjithsej në vitet e mëparshme.

Mercato Lazio – Contatto per Zivkovic: arrivano smentite

Shumë pak. Pastaj mbërritja në Portugali e Jorge Jesus dhe një merkato “faraonësh” sipas standardeve të Benfica, përfshirë ëndrrën Cavani, e detyruan të largohej…

Përveç kësaj, dëmi ekonomik i koronavirusit ka imponuar edhe shkurtime, shitje. Duke filluar nga e tij, sepse kontrata ishte me peshë.

Me pak fjalë, ishte bërë një barrë, si kontrata e tij bruto prej 4.9 milion eurosh. Duke marrë parasysh që marrëveshja e nënshkruar në 2016 kishte një kohëzgjatje pesë-vjeçare dhe se minutat e përgjithshme të mbledhura në fushë që nga ajo kohë kanë qenë 5149, te Benfica Zivkovic kushtoi rreth 3800 euro në minutë. Dhe, nga e marta, gjithashtu një kualifikim për Champions League. Përveç dëmit, edhe dramën.

Shtuar 16.09.2020 19:54