Flet e prekura nga koronavirusi: Nëse kujdeseni për veten shëroheni!

Një grua nga Seattle thotë se ishte e infektuar nga koronavirusi dhe tani po shërohet.

Ajo ka një këshillë të madhe për të gjithë: Mos u frikësoni, shkruan CNN.

Elizabeth Schneider, 37 vjeç, beson se u infektua me koronavirus në një festë në shtëpi sepse disa ditë më vonë, disa shoqe që ajo njohu në festë, u sëmurën në të njëjtën kohë.

Tre ditë pas festës së 22 shkurtit, thotë Schneider, ajo ishte në punë kur filloi të ndjehej keq.

“Po ndihesha e lodhur, dhemnje trupi, kisha marrje mendesh dhe dhimbje koke, kisha dhe ethe”, kështu që vendosa të shkoj në shtëpi, shprehet gruaja.

Ajo fjeti pak gjumë atë ditë por kur u zgjua kishte temperaturë të lartë, shkruan Oranews.

Shneider tha se mendonte se kishte grup. Ajo nuk mendonte se kishte koronavirus, pasi nuk kishte kollë dhe simptoma të frymëmarrjes.

Por, e zbuloi kur një duzinë me miq të saj që ishin në festë, kishin pasur të njëjtat simptoma.

Megjithatë, Schneider dhe miqtë e saj nuk u testuan për koronavirus, tha ajo. Mjekët menduan se kishin grip, por testet e gripit dolën negative.

“Në këtë pikë, ne të gjithë po shqetësoheshim që nuk lejoheshin të testoheshin për koronavirus”, thotë e infektuara. Kështu, një nga miqtë e saj i tregon për një studim gripi në Seattle, ku mund të dërgoje tamponin për të kryer testin e koronavirusit. “Këtu e mësova përfundimisht”, thotë e infektuara. Pastaj ajo vijon duke dhënë këshilla.

“Ju lutem mos u frikësoni, nëse jeni i shëndetshëm, nëse jeni i ri, nëse kujdeseni mirë për veten tuaj kur jeni sëmurë, do të shërhoheni, besoj. Unë e dëshmoj këtë”, thotë ajo ndër të tjera.


Shtuar 13.03.2020 15:16