“Ndaloni pirjen e duhanit sa më shpejt të jetë e mundur”, Ja një arsye tjetër për ta lënë duhanin

Pirja e duhanit është aq e dëmshme për trupin, saqë ndryshon sistemin imunitar të një personi, duke i lënë ata të prekshëm ndaj më shumë sëmundjeve dhe infeksioneve edhe vite pasi ata e kanë lënë duhanin, zbuloi një studim i ri.

Megjithëse normat e pirjes së duhanit kanë rënë që nga vitet 1960, ai është ende shkaku kryesor i vdekjeve në Shtetet e Bashkuara, duke shkaktuar më shumë se 480,000 vdekje çdo vit. Për dekada me radhë, mjekët u kanë thënë duhanpirësve se zakoni mund të çojë në probleme serioze si kanceri i mushkërive, sulmi në zemër ose goditje në tru, por një studim i botuar të mërkurën në revistën Nature ofron një arsye tjetër për ta lënë duhanin.

Hulumtimi tregon se si pirja e duhanit ul aftësinë e trupit për të luftuar infeksionin menjëherë dhe me kalimin e kohës, dhe gjithashtu mund të vendosë dikë në rrezik të sëmundjeve kronike që përfshijnë inflamacion, si artriti reumatoid dhe lupusi.

“Ndaloni pirjen e duhanit sa më shpejt të jetë e mundur”, paralajmëroi Violaine Saint-André, një specialist në Institut Pasteur në Paris.


Shtuar 19.02.2024 23:30