Filipçe paralajmëron vaksina falas kundër gripit sezonal

Ditën e djeshme Maqedonia e Veriut shënoi katër iktima, 200 raste me reja me COVID-19 dhe vetëm 15 të shëruar.

Sipas të dhënave, pas Shkupit, numri më i madh i personave të infektuar është në Shtip, Kumanovë, Gostivar, Tetovë dhe Veles.

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, dje njoftoi se rritja e numrit të vaksinave të gripit sezonal falas, është si pjesë e strategjisë për trajtimin e COVID-19, ndërsa tha se po merren hapa për të forcuar kapacitetin spitalor, për testime të shpejta, si dhe për të rritur stafin mjekësor në pritje të një vale të re të mundshme nga koronavirusi.


Shtuar 9.08.2020 07:39