Eksperti australian: Gjumi rrit imunitetin ndaj koronavirusit

Një ekspert australian i monitorimit të trurit dhe gjumit ka zbuluar se si një gjumë i mirë i natës mund të ndihmojë në rritjen e imunitetit tuaj ndërsa shpërthimi i koronavirusit fshihet në të gjithë globin, transmeton Indeksonline.

Dr David Burton, i cili është CEO dhe kryetari ekzekutiv i Compompicsics Limited, ka ndarë arsyet pse gjumi është i rëndësishëm dhe tha se një rutinë e mirë, është thelbësore për të luftuar sëmundjen përpara Ditës Botërore të Gjumit, më 13 Mars.

‘Gjumi, ushqyerja dhe stërvitja njihen si tre shtyllat e shëndetit, dhe për të ruajtur mirëqenie fizike dhe mendore, ne kemi nevojë për të tre [nga] shtyllat që të forcohen, ”shpjegoi ai.

Problemet kur luftoni me pagjumësinë janë përqendrimi i dobët, lëkura pa njolla, të qenit më të ndjeshëm ndaj sëmundjeve dhe lëkundjeve të humorit.

Nëse individët nuk kanë gjumë të mjaftueshëm, ata gjithashtu janë në rrezik më të madh të ‘sëmundjeve kardiovaskulare siç janë hipertensioni, goditja në tru, sulmi në zemër dhe aritmitë’, sipas Shoqatës Epidemiologjike Australiane.


Shtuar 12.03.2020 07:50