Dy pemë martohen çdo vit në Itali, a e dini pse?

Pandemia është duke ndalur një festival të lashtë në Accettura, por qytetarët e qytetit po e mbajnë gjallë këtë traditë.

Midis fundit të majit dhe fillimit të qershorit, rrugicat e ngushta të Accettura, një fshat i vogël, bujqësor i zhveshur në kodrat e rajonit Basilicata në jug të Italisë, shndërrohet në një labirinth të gjerë të banorëve dhe turistëve për Maggio di San Giuliano, festivali i shenjtë i qytetit.

Por këtë vit nuk do të ketë festime, e para që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore. Përhapja e koronavirusit në Italisë, ndër më vdekjeprurësit në botë, detyroi anulimin e ngjarjeve popullore në të gjithë vendin, duke përfshirë edhe Accettura.

Zakonisht quhet “një martesë midis pemëve”, Maggio di San Giuliano (maj i Shën Julianit) është një ritual arbëror, me rrënjë pagane, që simbolizon pjellorinë e Tokës.

Sipas ekspertëve, provat e para historike të zakonit datojnë që nga Lombards, një popullsi gjermane që u vendos në zonë rreth shekullit të VII.

Gjatë ritualit, një lis mashkullor dhe një femëror shartohen me ndihmën e dy grupeve vullnetare të banorëve.

Në fund të shekullit të 18-të, një aspekt fetar u njoh me traditën përmes adhurimit të San Giuliano, shenjtorit mbrojtës lokal, statuja e të cilit është mbajtur rreth qytetit gjatë ceremonisë.

Vetë festa zgjat tre ditë, duke filluar nga e diela e Rrëshajëve deri të martën në vijim. Por përgatitja përpara festimit fillon shumë më herët.

Të dielën e parë pas Pashkëve, një grup burrash të zgjedhura shkojnë drejt një pylli afër, për të zgjedhur lisin më të gjatë dhe më të shëndetshëm për t’u bërë magjistari ose dhëndri, shkruan national geographic. Të dielën tjetër nusja, zgjidhet nga një pyll tjetër.

Pemët janë përgatitur për martesën në të hënën e bardhë, prerjet e tyre të drurit të ngordhur dhe mbathjet e tyre janë zbukuruar. E marta është dita më e ngarkuar e të gjithëve.

Momentet pas lindjes së diellit, gratë sfilojnë nëpër qytet me qirinj të mëdhenj mbi kokat e tyre.

Kjo skenë vendos skenën për procesionin fetar, ku statuja e San Giuliano është mbajtur rreth rrugëve kryesore të Accettura, të shoqëruar nga mijëra adhurues, derisa të arrijë në sheshin kryesor, të mbushur me muzikë live.


Shtuar 25.05.2020 13:10