“Nuk deshe të isha vetëm”, vëllai i Vetonit bën dedikimin prekës (FOTO LAJM)

Vrasja e çiftit shqiptar në ditën e përvjetorit të martesës ka tronditur jo vetëm Shqipërinë dhe Australinë, por gjithë botën.

Lidhur me tragjedinë, vëllai i Veton Musait ka shkruar një letër prekëse ku kujton me dhimbje kohën kur Lindita dhe bashkëshorti ishin gjallë.

Veton dhe Lindita Musai u vranë nga babai i vajzës Osman Shaptafaj, pasi ky i fundit nuk pranonte jetesën e re të vajzës. Të rinjtë kishin vetëm një vit që ishin martuar, ndërsa kishin pesë vite bashkë.

Çiftit të të rinjve iu dha lamtumira më 4 janar mes lotësh e dhibje.

Postimi i Lindor Musait:

Sot ishte dita më e vështirë e shumë prej jetës sonë. Sot vendosëm t’i jepnim lamtumirën vëllain tim të mahnitshëm Veton dhe gruas së tij engjëllore, motrës sime Lindita.

Dua të them një falënderim shumë të madh për të gjithë. Familjen, miqtë, të dashurit, komuniteti shqiptar / australian dhe komunitetet nga e gjithë bota. Dashuria dhe dhembshuria juaj përmes këtyre kohërave tragjike me të vërtetë do të thotë shumë për ne.

Ka qenë duke mashtruar absolutisht sasinë e mbështetjes që ne si familje u kemi dhënë gjatë një kohe të errët në jetën tonë dhe kjo na ndihmon të ecim përpara së bashku.

Lindita, motra ime. Unë u bekova me 2 vëllezër në jetën time, dhe Vetoni na bekoi të gjithëve me ju. Ju keni qenë gjithçka një motër është, dhe shumë më tepër. Ju i keni bërë të gjithë rreth jush të ndjehen të lumtur, të rehatshëm dhe të qetë.

Prania juaj ishte ndriçuese dhe e lumtur. Buzëqeshja juaj ishte ngjitëse dhe aura juaj ishte paqësore. Herën e parë që ju prezantuam si partner të Vetons, u deshën sekonda vetëm për Drilon dhe veten për të thënë “Çkemi motër, ju tani jeni motra jonë” të cilit ju iupërgjigjët “Përshëndetje vëllezër!” në ato zëra që bëmë të gjithë bashkë. Më trajtove si një vëlla më të vogël në çast. Ju më bëtë të ndihesha kaq e veçantë, aq e dashur dhe aq e kujdesshme që në fillim.

Ju jeni gjithçka që është e drejtë në këtë botë, ju jeni një majë kryesore për atë që ne si njerëz duhet të përpiqemi të jemi. Dashuria dhe dhembshuria jote nuk dinin kufij dhe ishte infektive për ne të gjithë përreth jush. Ju dhe Vetoni ndanë një dashuri kaq të veçantë, ajo më lë të trembem.

Ishte e bukur, ishte e përsosur, ishte një përrallë e gjallë në Tokë. Ishte një frymëzim, një mësim, një mesazh se si duhet ta duam njëri-tjetrin. Ju e toleruat Veton përmes gjithçkaje dhe kjo në vetvete flet vëllime sepse të gjithë e dinë se sa i mirë është ai në shtypjen e butonave tanë. Bota ka humbur një engjëll, Drilon dhe unë vetë humbëm një motër, prindërit e mi humbën një vajzë, por parajsa ka fituar bekimin e saj më të mahnitshëm akoma. Unë do të të dua gjithmonë, të të nderoj dhe të ushqej kujtimet tona së bashku përgjithmonë.

Veton, Veton, Veton. Unë as nuk e di se ku të filloj. Ju ishit personifikimi i gëzimit. Ju e keni jetuar jetën në maksimum dhe nuk keni penduar asnjë moment për të. Ju jeni një shtyllë në jetën time. Ju jeni veç meje, dhe gjithmonë do të jetë. Ju gjithmonë siguroheshit të dija se sa shumë më donit, ju sinqerisht keni bërë. Ju më keni bërë të qesh, buzëqesh dhe qaj sasi të panumërta herë dhe unë kam dashur çdo moment të saj. Gjithmonë më kujdesët për mua dhe më përfshinë në gjithçka.

Asnjëherë nuk deshe që unë të isha vetëm, dhe gjithmonë më tregove si më humbi kur nuk më shihni për një ditë.

Mënyra se si do të hynit vetëm në dhomën time dhe do të uleshit atje për të më shikuar duke luajtur lojërat e mia pasi kaluat një ditë larg, diku, në mënyrën se si do të vini gjithmonë të uleni menjëherë pranë meje në shtrat, edhe pse ato ishin plotësisht të lira, dhe dua të them menjëherë pranë meje, me qëllim të bezdisshëm afër. Mënyra si gjithmonë më bën të bëj disa vallëza marrëzie me ty kur ishim jashtë, në mënyrën sesi ke qeshur me mua për gjithçka në kuptimin tonë të çuditshëm por krejtësisht të saktë të humorit.

Ju më mësuat të jem i sigurt në veten time, të shijoj jetën dhe të mos kujdesem për atë që mendojnë njerëzit e tjerë. Më mësove dashurinë, më mësove lumturinë, më mësove jetën. Asnjëherë nuk ishte e shurdhër me ju rreth e rrotull, ishte vetëm ndonjëherë argëtuese dhe emocionuese pa marrë parasysh çfarë.

Bërja e një pune të thjeshtë pune, siç është pastrimi rreth shtëpisë, gjithmonë pa humbur keni gjetur një mënyrë të vogël për të bërë një lojë jashtë saj, disa aktivitete që do të na shihnin të qeshnim dhe argëtoheshim për gjërat më të këqija që bëmë së bashku pa marrë parasysh se çfarë. Ju e bëtë gjithçka argëtuese, pa marrë parasysh se çfarë. Mënyra sesi u shaka me prindërit tanë, dhe se si ata u përpoqën kaq shumë për të mbajtur në të qeshurat e tyre me shaka dhe papjekuri, por gjithmonë nuk arritën të buzëqeshnin dhe të qeshnin, duke parë nënat vetëm duke qeshur dhe bub qeshin të dy duke menduar “çfarë biri kemi rritur “.

Mënyra se si të tre vëllezërit tanë do të grumbulloheshin, bërtasin dhe kërcejnë “Jemi vëllezër, jemi vëllezër” kur ishim jashtë dhe rreth, përballë kaq shumë të huajve, duke mos treguar një kujdes në botë duke kapur saktësisht se si jemi. Ju më dhatë motrën time të parë, dhe dashuria juaj për njëri-tjetrin është thjesht e bukur.

Keni lënë një ndikim te të gjithë ne me mënyrën sesi ishit si person, ju i mësuat secilit dhe secilit prej nesh si t’i sillni të qeshura njëri-tjetrit, si të jeni budalla, të bezdisshëm dhe të doni të gjithë në një. Ju jeni gjithçka që unë dëshiroj të jem. Ne kemi mbetur me një vrimë në gjithë zemrën tonë.

Te dua shume, me mungon shume dhe do te kem gjithmon. Unë premtoj të jetoj çdo moment tim me atë që më mësove, duke e ditur që gjithmonë do të jesh pranë meje, dhe duke buzëqeshur mbi mua ndërsa pushoj disa rubinete për ty. Unë premtoj që kur të takohemi përsëri, do të kem 80 histori të tjera me vlerë për t’ju treguar juve dhe Lindita. Unë premtoj të kujdesem për veten ashtu siç më mësove, do të kujdesem për vëllain tonë, prindërit tanë dhe motrën tonë Dijane. Unë do të të bëj krenar vëllanë tim, e di që do.

Siç tha vëllai im më i dashur Drilon, të gjithëve që lexojnë këtë, rrëzoni telefonat, laptopët, TV-të ose lojërat tuaja. Tregoni të dashurit tuaj vetëm sa i doni ata. Jepuni prindërve, motrave, kushërinjve dhe miqve tuaj një përqafim dhe një puthje tani. Lërini ata të dinë vetëm sa kuptojnë për ju.

Rrisni lidhjet tuaja me njëri-tjetrin më shumë, sepse kurrë nuk dini kur mund të hiqet gjithçka. Familja ime do të hiqte dorë nga bota vetëm për të mbajtur përsëri Veton dhe Lindita në krahë.

Faleminderit të gjithëve, ju dua shumë të gjithëve.


Shtuar 6.01.2020 10:57