ZYRTARE / Edin Terzic jep dorëheqje dhe largohet nga Borussia Dortmund

Edin Terzic nuk është më trajner i Borussia Dortmundit, pasi ai ka dhënë dorëheqje.

Trajneri kishte kontratë me verdhezinjtë deri në verën e vitit 2025, por ai kishte ofruar dorëheqjen e cila u pranua nga krerët e klubit.

Ka qenë vet Terzic që me një mesazh emocionues ka konfirmuar largimin nga Borussia Dortmund, duke thënë se ishte nder për të ta drejtoj skuadrën e zemrës.

“E dashur Borussia, edhe pse po më lëndon vërtet tani, dua t’ju informoj se do të largohem nga BVB që sot. Ishte një nder i madh të isha në gjendje ta çoja këtë klub të madh drejt një fitoreje të Kupës DFB dhe së fundmi në një finale të Ligës së Kampionëve”.

“I kërkova përgjegjësive një bisedë pas finales sonë në Wembley, sepse pas dhjetë vitesh në BVB, përfshirë pesë vjet në ekipin e trajnerëve dhe dy vjet e gjysmë si trajner, kam ndjenjën se rifillimi i ardhshëm do të shoqërohet me një të ri”, shpjegoi Terzic.

“Kushdo që më njeh e di se gjatë këtij procesi vendimmarrës gjatë javëve të fundit, dy zemra më kanë rrahur në gjoks. Por edhe pas diskutimeve intensive, ndjenja ime themelore nuk ka ndryshuar. I uroj gjithmonë Borussia Dortmundit më të mirat”, tha Terzic.

41-vjeçari ka punuar në dy periudha të ndryshme si trajner i Dortmundit, fillimisht nga dhjetori i 2020 deri më qershor të vitit 2021 dhe pastaj nga qershor i vitit 2024 deri më tani. /Telegrafi/


Shtuar 13.06.2024 14:14