Thirrën emrin e Putin në stadium ndaj ekipit ukrainës, reagon Fenerbahce: Fajin e ka portieri i tyre

Kampionët e turqisë kanë lëshuar një deklaratë për shtyp në lidhje me reagimin e tifozëve turk në ndeshjen e luajtur kundër Dinamo Kievit.

Tifozët e Fenerbahce thirrën emrin e Putin pasi ekipi ukrainas shënoi gol. Ky veprim bëri jehonë të madhe kudo dhe ishte një veprim i cili nuk justifikohet, por gjithsesi klubi i Fenerbahce bëri një deklaratë për këtë gjë.

Deklarata e plotë:

“Ne e lëshojmë këtë deklaratë si reagim ndaj një incidenti që ndodhi gjatë ndeshjes së Dynamo Kievit të zhvilluar në stadiumin tonë në kuadër të raundit të dytë kualifikues të UEFA Champions League dhe në të cilin u dëgjua një shprehje që në asnjë mënyrë nuk pasqyron qëndrimet e klubit tonë, kur seksioni i tribunës brohoriti pasi skuadra kundërshtare shënoi një gol.

Si Klub Sportiv Fenerbahçe, ne jemi kujdesur gjithmonë, dhe e shohim si përgjegjësinë tonë, për të rritur ndërgjegjësimin, si në vendin tonë ashtu edhe në mbarë botën, për çdo çështje sociale dhe humanitare që bie në sferën tonë të ndikimit.

Në fillim të luftës më 24 shkurt 2022, Klubi Sportiv Fenerbahçe ishte klubi i parë sportiv që reagoi ndaj saj.

E ritheksojmë edhe një herë mesazhin që kemi përcjellë prerazi në të gjitha kanalet tona zyrtare të komunikimit: Lufta nuk është trimëri, është frikacak! #JoPërLuftë

Për më tepër, një nga shembujt më të mirë të ndjeshmërisë sonë për këtë çështje është të shihet në ndeshjen miqësore “Futbolli për Paqe” me Shakhtar Donetsk që mbajtëm në stadiumin tonë në prill për të tërhequr vëmendjen, për të kontribuar materialisht dhe moralisht për paqen, në Ukrainë. Klubit ukrainas i qëndruam në çdo mënyrë të mundshme dhe i pritëm në vendin tonë për ditë të tëra.

Si Klub Sportiv Fenerbahçe, qëndrimi dhe qasja jonë për këtë çështje është e njohur për publikun që në fillim.

Pas një goli në minutën e 58-të të ndeshjes së djeshme, disa lojtarë të skuadrës kundërshtare, veçanërisht një portier rezervë, i cili dikur luante për një skuadër rivale në vendin tonë, u angazhuan në sjellje provokuese që indinjuan disa tifozë dhe shkaktuan një reagim që zgjati për pak kohë, 20 sekonda gjatë një loje dy orëshe.

Si Klubi Sportiv Fenerbahçe, cilado qoftë arsyeja, reagimi që vjen nga një pjesë e tribunës është i papranueshëm.

Megjithatë, keqpërdorimi i të gjithë tifozëve tanë dhe atribuimi i përgjegjësisë së Klubit Sportiv Fenerbahçe për një incident që në asnjë mënyrë nuk përfaqëson qëndrimet apo vlerat e Klubit Sportiv Fenerbahçe nuk është as një qasje e drejtë dhe as e drejtë.

Në këtë pikë ne dënojmë jo vetëm çdo situatë të përfshirjes ose të Klubit Sportiv të vendit tonë apo të Fenerbahçes në këtë incident, por edhe përpjekjet për të vendosur një axhendë që do të çojë në keqkuptim dhe politizim të kësaj afere.

 

Me këtë rast, gjejmë këtë rast për t’i kujtuar edhe një herë publikut qëndrimin e Klubit Sportiv Fenerbahçe se sporti dhe politika duhet të mbahen gjithmonë larg njëri-tjetrit.”/ h.ll/albeu.com

Shtuar 29.07.2022 18:34