Si rasti i Lewandowskit, zbulohet strategjia e Bayern për Haaland

I cituar si një nga destinacionet e mundshme për Erling Haaland në rast të një largimi gjatë verës, Bayern Munich nuk ka gjasa të pozicionohet për sulmuesin norvegjez.

Sipas ish-presidentit të Bayern, Karl-Heinz Rummenigge, klubi bavarez do të mbajë Robert Lewandowski, aktualisht “numrin 9 më të mirë në botë” marrë nga RMC Sport.

Mino Raiola ka dhënë disa të dhëna ditët e fundit për destinacionin e ardhshëm të Erling Haaland.

Sipas agjentit të sulmuesit norvegjez, lojtari i Borussia Dortmund mund të ndryshojë mendje verën e ardhshme por lista e destinacioneve të mundshme do të ishte gjithsesi mjaft e vogël me katër klube.

Haaland ka një klauzolë prej 75 milionë euro

Real Madrid, FC Barcelona , Manchester City dhe Bayern Munich janë përmendur nga Mino Raiola si mundësi serioze për Erling Haaland nëse ai largohet.

I pyetur nga Bild TV këtë të dielë, Karl-Heinz Rummenigge iu përgjigj në mënyrën e tij këtij interesimi të supozuar nga klubi bavarez.

“Bayern nuk do të përpiqet të nënshkruajë me Haaland. Jo vetëm për arsye financiare, por për respekt për Robert Lewandowski, i cili është numri 9 më i mirë në botë,” tha ish-trajneri i Bayern Munich.

Nga ana e tij, Robert Lewandowski është nën kontratë deri në qershor të vitit 2023. Sulmuesi 33-vjeçar  është shpërblyer në vitin 2021 me çmimin për golashënuesin më të mirë të vitit. Bayern Munich ishte ende i prekur për të mos parë largimin e polakit me Topin e Artë, ku Lewandowski përfundoi i dyti pas Lionel Messit.

Duke iu bashkuar Bayern Munichu, Erling Haaland mund të ndjekë të njëjtën rrugë si Robert Lewandowski në vitin 2014, i transferuar nga Borussia Dortmund.

Sipas informacioneve të ndryshme, Haaland do të kishte një klauzolë në kontratën e tij, e cila mund të aktivizohet verën e ardhshme, e cila do t’i lejojë atij të largohet në rast të një oferte prej 75 milionë eurosh. /albeu.com/

 


Shtuar 12.12.2021 15:25