Ronaldo Luiz Nazario, lojtari më i ri që ka fituar “Topin e Artë”

Ronaldo Luiz Nazario da Lima vazhdon të mbajë rekordin si lojtari më i ri që ka fituar Topin e Artë . Sulmuesi brazilian fitoi çmimin që e akreditoi si lojtarin më të mirë në botë në vitin 1997, pasi bëri mrekulli në gjysmën e parë të vitit me FC Barcelona dhe më pas u transferua te Interi. Në kohën e marrjes së Topit të Artë , Ronaldo ishte 21 vjeç e 92 ditë.

‘Fenomeni’ kishte përfunduar tashmë në pozitën e dytë në edicionin e kaluar të Topit të Artë , i tejkaluar vetëm nga gjermani Matthias Sammer .

Topi i Artë më i ri pasi mahniti botën në 1997

Sezoni spektakolar 1996-97 i realizuar nga Ronaldo me FC Barcelona e bëri atë lojtarin në modë, gjë që do të shkaktonte largimin e tij traumatik në Inter Milan verën e ardhshme. Në Camp Nou ai shënoi 47 gola në 49 ndeshje, të cilat e lanë skuadrën e Barçës nënkampione në Ligë, kampion i Copa del Rey dhe kampion i Recopa.

Në Giuseppe Meazza ai vazhdoi të mahnisë duke bërë gjëra të pamundura dhe efektivitetin e lartë në portën e kundërshtarit, në atë moment ai mori dhe ngriti Topin e Artë para tifozëve të Interit . Në Milano do të përfundonte edhe nënkampion në Serinë A dhe do të pushtonte Kupën UEFA, pikërisht me një gol antologjik të Ronaldos në finale ndaj Lazios.  r.t/albeu.com


Shtuar 26.11.2021 15:40