Raiola: Pogba te Juventus? Ëndërrimi është falas

Intervistë shumë interesante, siç ndodh shpesh, nga Mino Raiola për klientët e tij. Nga Paul Pogba te Matthijs De Ligt , duke kaluar tek Gigio Donnarumma dhe Alessio Romagnoli , ky është mendimi i agjentit për gazetarët e pranishëm në Asamblenë e IAFA-s (Agjenti i Federatës Italiane të Futbollit) në Romë:

A mund të bëhet një ëndërr e vërtetë Paul Pogba në Juventus?
“Ëndërrimi është falas, ata që nuk ëndërrojnë kanë vdekur. Unë nuk ia ndaloj ëndrrat askujt, edhe unë i bëj ato çdo ditë, kështu që le të ëndërrojmë, është mirë për ju. Pastaj të shohim nëse do të realizohen”.

A mund të jetë realiteti ekonomik një pengesë për Juventusin?
“Dhjetori është muaji i ëndrrave, me Krishtlindjet dhe të gjitha festat. Është ende herët, të shohim se çfarë do të ndodhë. Nuk e dimë pse, por kur flasim për Pogba në Angli, edhe të vdekurit zgjohen. Kështu që më mirë mos fol edhe për këtë, sepse atëherë ndoshta disa ish-lojtarë të Manchester United nëse nuk flasin për Pogba dhe mua, ata nuk flasin për asgjë. Kështu që është më mirë të mos flasim për këtë.”

Fjalët e Donnarumma-s për dualizmin me Keylor Navas në PSG që po bëhen problem?
“Nuk e di nëse është bërë problem, mendoj se të gjithë e dinë se si do të përfundojë kjo histori. Dhe për Gianluigi do të dalë mirë. Duhet pak durim, e kuptoj që ai po jeton një moment të pa jetuar më parë. , por vetëm me dialog, do ta zgjidhë. Pak nga pak…”.

A mund të jetë De Ligt ende Juventus në të ardhmen?
“Kjo intervistë duhet të bëhet në maj, tani jemi në nëntor … tani një intervistë si kjo nuk është e mirë.”

Çfarë mesazhi duhet të dalë nga Kuvendi?
“Mesazhi tashmë ka ardhur, ne jemi të bashkuar dhe duam të konsiderohemi. Ne nuk jemi një bandë idiotësh që duam të keqen e sistemit të futbollit, ne jemi këtu për të mbrojtur interesat tona dhe ato të lojtarëve. Askush nuk na detyroi bëhuni agjentë”, por nëse jemi aty do të thotë se sistemi ka nevojë. Deri tani kemi pësuar disa shkelje të pabaza nga FIFA, mendoj se Italia është i vetmi vend me Francën që ka rregulluar gjithçka me një ligj shtetëror, i cili mund të të përmirësohemi dhe të ndryshojmë, por mbi këtë duhet të krijojmë baza të forta, por mbi të gjitha duhet të krijojmë, për të ardhmen, një sistem të mirë edhe për agjentët dhe lojtarët”.

Rinovimi i Romagnolit me Milanin dhe e ardhmja e tij?
“Tregu fillon në maj, nuk e di, do të punojmë”.

Mkhitaryan dhe thashethemet për lamtumirën e Romës në janar?
“Dëgjo Roma. Unë jam këtu për shoqatën, nuk jam këtu për merkato. Sot është një betejë më e madhe se tregu, duhet të ndryshojmë këtë budallallëk për agjentët përndryshe një injorant mendon se është e vërtetë. Për mendimin tim. budallaqe jane te verteta.vetem FIFA i thote deri tani nuk kam degjuar ndonje gje inteligjente nga FIFA per te qene anetar ne FIFA duhet te jesh injorant qe ne fillim ne jemi ketu per te mbrojtur kategorine tone edhe nese disa nuk e bejne si ne. % e njerezve nuk e dine cfare eshte agjenti, kjo eshte nje beteje me e madhe se une por eshte dicka qe dua t’ia le futbollit. Dua te largohem nga nje industri e re, nje model i ri ku kemi marre pjese edhe ne. Ne themi gjëra që bëjnë mirë për sistemin e futbollit, për lojtarët dhe për kategorinë tonë”.

Mos rinovimet dhe fajet e prokurorëve?
“Funksioni ynë është gjithashtu të marrim fajin. Të këqijat e lojtarëve që kam bërë, ata që janë bërë mirë janë të gjitha. Kjo është në rregull për mua. Unë nuk kam nevojë të jem shenjtor, ata që janë inteligjentë bëjnë të tyren. konsiderata”./h.ll//albeu.com

 


Shtuar 17.11.2021 12:28