Portieri i PSG-së: Dukemi si një ekip PlayStation

Çdo futbollisti pëlqen të luajë, por në PSG është veçanërisht e shtrenjtë këtë vit. Sergio Rico po kalon një kohë të vështirë sepse mezi ka një rol drejtues, por i kupton rrethanat dhe stërvitet me të njëjtin përkushtim si shokët e skuadrës. Mundësia e tij do të vijë, thotë ai.

Keni dashur gjithmonë të jeni portier?

Dashuria për të veshur doreza kalon në familje. Që i vogël kam dashur të imitoj hapat e vëllait tim të madh, i cili gjithashtu ishte portier. Miqtë e mi ishin të frikësuar dhe unë tashmë e kisha ndarë mendjen. Nuk më interesonte nëse më godiste topin në fytyrë.

Konkurrenca që ka në Paris nuk është e vogël. Si duhet për të qenë një opsion i tretë?

Nuk është një situatë komode apo e këndshme, nuk do të të gënjej. Por ndonjëherë këto gjëra ndodhin dhe ju duhet t’i përballoni ato kokë më kokë, pa ulur krahët. Nuk është e lehtë të konkurrosh me Keylor Navas ose Donnarumma, por e di që me punë dhe durim do të më vijë mundësia. Në PSG apo një ekip tjetër.

Këtë verë mbërritën Messi dhe Ramos. Çfarë kaloi në kokën tuaj?

PSG duket si një ekip i PlayStation. Ndonjëherë duket si fantashkencë. Është fat të ndajmë dhomën e zhveshjes me këta futbollistë të mëdhenj. Më pëlqen shumë në këtë kuptim. /albeu.com


Shtuar 25.11.2021 12:07