Pique: Do të bëj maksimumin për të mos zhgënjyer Xavin

Gerard Pique ka pranuar se të kesh Xavi Hernandez, mikun dhe ish-shokun e tij të skuadrës, si trajner të Barcelonës është një nxitje shtesë për të që të performojë mirë.

34-vjeçari ka nisur të tria ndeshjet e para të Xavi në krye, me Blaugranët që kanë shënuar dy fitore dhe një barazim.

“Më bën presion të shtuar që të kem Xavi si trajner, nuk doni ta zhgënjeheni”, tha Pique teksa ishte në emisionin televiziv spanjoll “El Hormiguero”. “Moralisht duhet t’i jap atij më të mirën dhe nëse performanca ime nuk është më e mira, ndihem sikur po e dështoj.”

Messi largohet nga Barcelona

Verën e kaluar pa Lionel Messi të largohej nga Barcelona pasi fillimisht u duk sikur do të qëndronte dhe Pique zbuloi efektin që largimi i tij kishte tek ai dhe klubi.

“Ishte shumë e vështirë, ne luajtëm së bashku që kur ishim 14 vjeç”. Ishte shumë e vështirë nga pikëpamja sportive dhe personale. Gjërat nuk kanë shkuar mirë për ne në fillim të sezonit. Jam i lumtur për të dhe Topi i tij i shtatë i Artë dëshmon se ai është më i miri i të gjitha kohërave. Ai ka shkuar në një vend të ri dhe një kulturë të re. Është e vështirë, më ndodhi kur isha 17 vjeç kur shkova në Mançester. Leo ka shkuar me familjen e tij dhe unë shkova vetë, por është e vështirë”.

Pensionimi

Javët e fundit janë shfaqur raporte se Pique mund të mendojë për pensionim në fund të sezonit, por ai e pranon se kalimi në jetën e tij pas futbollit nuk do të jetë i lehtë, pavarësisht sipërmarrjeve të tij të biznesit.

“Shumë shokë të skuadrës thonë se kur të tërhiqesh është e vështirë. E ke pasur këtë rutinë që i vogël. Të duhet shumë kohë për t’u përshtatur me jetën e re. Njerëzit mund të marrin një vit ose më shumë. Dhe njerëzit të njohin gjithnjë e më pak në rrugë dhe brezat kalojnë. Është e vështirë. Futbollistët nuk janë të përgatitur për këtë ndryshim. AFE [Shoqata e Futbollistëve Spanjollë] duhet të përgatisë njerëzit që të përgatiten për këtë ndryshim. Kam kohë që po përgatitem për këtë jetë, duke investuar në biznes, projekte, etj. Dhe të kem diçka për të bërë pasi të dal në pension. Çelësi është të kesh diçka për të bërë pas largimit nga futbolli. Por është e qartë se do të më mungojë futbolli”./h.ll/albeu.com

 

 


Shtuar 1.12.2021 08:16