Një tjetër humbje jete në Katar 2022, pankarta ngacmuese ndaj Infantinos: Kompesoni familjet e viktimave

Në Brig të Zvicrës, vendlindja e Gianni Infantino, janë shfaqur nëpër rrugë pankarta ku i kërkohej presidentit të FIFA-s të kompesontë mijëra punëtorë të shfrytëzuar për të ndërtuar stadiumet dhe infrastrukturat e tjera në Katar, në funksion të Kupës së Botës.

Ky veprim vjen nga “Avaaz”, një organizatë për mbrojtjen e të drejtave të njëriut. Të tre pankartat të vendosura në tre makina shkruanin: “Infantino, familjarët tuaj kanë qenë emigrantë. Mijëra njerëz si ata kanë qenë viktima të këtij Botërori. Kompesoni ata menjëherë”, shkruhej në pankarta.

Fatkeqësisht, sot ka mbërritur një lajm se një punëtor filipinas ka humbur jetën në resortin ku qëndronte Arabia Saudite./ h.ll/albeu.com


Shtuar 8.12.2022 13:13