Mathias Pogba akuzohet dhe arrestohet për komplot ndaj vëllait të tij Paul Pogba

Mathias Pogba është akuzuar dhe arrestuar për një komplot të dyshuar për të zhvatur para nga vëllai i tij Paul, mesfushori i Francës dhe Juventusit.

Katër persona të tjerë janë vënë gjithashtu nën hetim zyrtar për zhvatje dhe shoqërim kriminal, thanë burime gjyqësore për agjencitë e lajmeve “Reuters” dhe “Agence France-Presse”.

Avokati i Mathias Pogba, Yassine Bouzrou, tha se klienti i tij është i pafajshëm.

Ai i tha transmetuesit francez “BFMTV”: “Ne do ta kundërshtojmë këtë vendim”.

Mathias Pogba, 32 vjeç, ka pranuar se ishte pas një videoje që u shfaq në internet muajin e kaluar duke premtuar “zbulime” për mesfushorin 29-vjeçar të Juventusit.

Prokurorët francezë hapën një hetim gjyqësor në fillim të këtij muaji pasi ish-lojtari i Manchester United, Paul tha se ai ishte objektivi i zhvatjes dhe kërcënimeve nga një bandë e organizuar.

Ai paraqiti një ankesë te prokurorët e Torinos më 16 korrik duke pretenduar se ishte objektivi i një komploti shantazhi prej 13 milionë eurosh (11.29 milionë £).

Një fitues i Kupës së Botës me Francën në vitin 2018, Pogba u transferua te Juventusi si transferim i lirë këtë verë pasi u largua nga Manchester United./ h.ll/albeu.com

Shtuar 18.09.2022 09:20