Liverpooli gjen një emër befasues për ta pasuar Kloppin

Liverpooli po përgatitet për jetën pas Jurgen Klopp, i cili ka njoftuar largimin e tij verën e ardhshme pas tetë vitesh në Anfield dhe një emër surprizë ka kërcyer papritur në krye të favoritëve për të marrë drejtimin e klubit të famshëm.

Xabi Alonso, Roberto de Zerbi, Julian Nagelsmann dhe Ange Postecoglu janë përmendur prej javësh, por një emër i ka kaluar të gjithë.

Bëhet fjalë për një njeri që papritur “kërceu” në vendin e parë sepse skautët e Reds ishin tashmë në lojë për të provuar të shihnin gjithçka që ai mund të bëjë.

Po flasim për emrin e famshëm të futbollit portugez Ruben Amorim, një njeri që po bën një punë fantastike në stolin e Sporting Lisbonës.

Amorim ka krijuar një skuadër nga Sportingu që është përpara Benficas dhe Portos, që deri vonë ishte e paimagjinueshme për mundësi në futbollin portugez.

Sipas Daily Mail, Liverpooli ka dërguar skautët për të monitoruar karakterin dhe veprën e Amorimit në një numër ndeshjesh, duke përfshirë fitoren e së enjtes në gjysmëfinale të kupës ndaj Benficas.

Përveç Amorimit, raportohet gjithashtu se kanë ardhur edhe skautët për të monitoruar mbrojtësin Ousmane Diomande, i cili mund të jetë zgjidhja për të ardhmen e Liverpoolit në atë pozicion.

Sporting Lisbona e vlerëson mbrojtësin e tij në 70 milionë euro, por edhe kjo nuk duhet të jetë shumë e shtrenjtë për Reds, të cilët në të kaluarën shpenzuan shumë para për përforcime, veçanërisht në mbrojtje. /Telegrafi/


Shtuar 6.03.2024 16:29