LISTA/ Depay, mbreti i golave në rrugën drejt Kupës së Botës

Memphis Depay vazhdon lidhjen e tij të dashurisë me golin e veshur me fanellën e kombëtares së tij. Nëse te Barça performanca e tij ka pësuar një rënie pas një fillimi shpresëdhënës, me ‘oranjet’ Memphis është i papërballueshëm ndaj portës kundërshtare. Deri në atë pikë që sulmuesi i Barçës është bërë golashënuesi më i mirë në kualifikueset e Botërorit të Katarit , me 12 gola .

Vetëm Harry Kane ka mundur të shënojë po aq sa azulgrani, i cili dje dha dorën e fundit duke shënuar golin e dytë për Holandën në fitoren ndaj Norvegjisë (2-0), që ia vlente të vërtetonte pasimin e tij në Kupën e Botës.

Në Evropë, pas Memphis dhe Kane , renditen në renditje Zahavi (Izrael), Mitrovic (Serbi) dhe Lewandowski (Poloni), të gjithë me 8 gola. Cristiano ose Griezmann , për shembull, kanë shënuar gjysmën e Memphis , nga 6 pikë secili.

Ai gjithashtu kalon Messin, Neymar, Suarez…

Jo vetëm që Memphis mund të mburret se është golashënuesi më i mirë i Evropës në kualifikueset e Kupës së Botës së Katarit së  bashku me Kane , por që të dy i kalojnë topçinjtë më të mirë të Amerikës së Jugut në raundet kualifikuese. Në fakt, ai ka shënuar dy herë më shumë gola se Messi (6), pesë më shumë se Neymar (7) ose shtatë më shumë se Luis Suarez ose Lautaro , të dy me nga pesë. Boliviani Marcelo Moreno përfundoi si ‘Pichichi’ në Conmebol me tetë gola.

Tabela e golashënuesve në kualifikueset e Amerikës së Jugut :

  1. Marcelo Moreno Martins (8 gola) Bolivi
  2. Neymar (7 gola) Brazil
  3. Lionel Messi (6 gola) Argjentinë
  4. Luis Suarez (5 gola) Uruguai
  5. Lautaro Martinez (5 gola) Argjentinë
  6. Michael Estrada (5 gola) Ekuador
  7. Alexis Sánchez (4 gola) Kili
  8. Arturo Vidal (4 gola) Kili
  9. Cristian Cueva (4 gola) Peru. r.t/albeu.com


Shtuar 17.11.2021 09:33