Galliani: Kisha frikë mos vdisja nga Covid, humba 10 kg

Adriano Galliani rikthen momentet e tmerrshme në të cilat ai ishte në kujdes intensiv për shkak të  Covid-19 . “Kisha frikë se mos vdisja . Kam humbur 10 kg dhe kuptova që shëndeti është e vetmja gjë që ka rëndësi në jetë, shpjegoi ai për” Corriere “. Sapo hyra në një lagje normale, thashë me vete: Ky është vendi më i bukur i jetës time ” “. Për Berluskonin : “Ai më shkruante vazhdimisht, ishte i shqetësuar për mua “.

“Nga e diela 7 Mars deri në 17 isha në kujdes intensiv. Dhjetë ditët më të gjata të jetës sime. Është e vërtetë, ishte një makth – shtoi drejtori menaxhues i Monza. Unë nuk pashë asgjë, kisha vetëm një mur përpara nga unë.. ICU nuk ka dritare. Brenda ka vetëm shtretër. Ju mendoni se nuk ka banjë. Nuk ishte një shëtitje shëndetësore. Shtoni një element tjetër: Vuaj nga klaustrofobia. Ashensori më jep ankth. A mendoni atëherë çfarë mund të jetë për një klaustrofobik të mos shohë dritën për dhjetë ditë? Duke thënë këtë, më lejoni të falënderoj infermieret, mjekët e mrekullueshëm. Në San Raffaele gjeta një njerëzim të çmendur “.

Galliani u kthye në shtëpi dje dhe për t’u rikthyer në gjendje të plotë do të duhet të presë edhe pak: “Se do të duhet rreth një muaj për tu rikuperuar përfundimisht. Kam humbur dhjetë kg sepse në ato ditë të mallkuara nuk mund të haja as një qofte” 

Duke i shpëtuar rrezikut, ish-menaxheri i Milanit bëri një premtim: “Me Pierferdinando Casini, i cili kishte Covid si unë, ne bëmë një angazhim zyrtar: Ne do të shkojmë në Shenjtëroren e Madonna di San Luca. Ne do të shkojmë atje për t’u lutur”. /albeu.com/


Shtuar 27.03.2021 17:37