ANALIZA/ Agresiviteti, dëshira dhe një super Dybala: Juventusi i vërtetë është rikthyer

Më shumë se fitorja e Juventusit, mjaftoi për të gjetur Dybalën më të mirë për t’u rikthyer, për të fituar dhe për të bindur.

Sigurisht që sfida e vërtetë ishte ajo me Chelsean, Malmo dhe Zenit nuk duken kundërshtarë të papërmbajtshëm, por është e qartë se nëse dëshira dhe intensiteti i treguar në mbrëmjen e fundit europiane do të shihej edhe me Empolin, Sassuolo apo Verona, pikët në renditja aktuale e Serie A do të ishte më ndryshe.

Pas ditëve të kaluara në provë, diçka në krenarinë e lojtarëve cilësorë duhet të lindë. Dhe kështu që në minutën e parë të ndeshjes kundër Zenit, ne jemi dëshmitarë të një sulmi të vazhdueshëm në portën e kundërshtarit, një egërsi e parë rrallë në sezon në risulmime.

Nuk do të jetë gjithmonë e mundur të shihet një ekip i tillë sulmues si ai kundër rusëve, me Bernardeschi dhe Chiesa në krahë, dy mbrojtës të krahut të gatshëm për të shtyrë, një mesfushor që vendos dhe tjetri kërkon ndërhyrje të vazhdueshme dhe dy sulmues. Ose më mirë,Paulo Dybala është rikthyer, dhe kjo është një nga gjërat që ka rëndësi.

Më pas, edhe në thjeshtimin e zakonshëm të dashur për fansat dhe komentuesit, duket qartë se nuk mund të mbështetemi vetëm në një paraqitje sado të mirë, për të harruar problemet e shumta të skuadrës aktuale. Megjithatë, disa indikacione të rëndësishme kanë ardhur.

Edhe nëse është shqetësuese që goditjet dhe ngacmimet duhet të vijnë për të riaktivizuar krenarinë dhe dinjitetin, intensiteti fizik dhe përqendrimi mendor i lojës me Zenitin janë baza themelore për të kuptuar se ku duhet filluar përsëri. Presioni dhe ri-agresioni janë aspektet teknike që mund të karakterizojnë një ekip që nuk do të ketë kurrë një rrjedhshmëri të qartë të lojës, por që, të paktën, ai do të mund të llogarisë në parime të qarta në fazën mbrojtëse, duke shpresuar që më pas të zgjidhë ndeshjet.

Gjithmonë duke shpresuar për të pasur Dybala dhe Chiesa në nivelet e ndeshjes që i dha një Juventus të lënduar hyrjen në çerekfinale të Champions League kur kanë mbetur edhe dy ndeshje nga faza e grupeve. GD. /albeu.com/


Shtuar 3.11.2021 17:09