Pritja do të bëhet te Piramida, zbardhet agjenda e Samitit të Procesit të Berlinit në Tiranë

Më 16 tetor në Tiranë do të mbahet Samiti i Procesit të Berlinit, i pari që zhvillohet jashtë kufijve të BE-së.

Sakaq është zbardhur dhe agjenda e këtij Samiti.

Pritja do të bëhet në orën 11:00 nga kryeministri Edi Rama te Piramida, vendi ku do të mbahet dhe Samiti.

Hapja do të bëhet në orën 11:30 ku do te flasin fillimisht kryeministri Edi Rama, më pas kancelari gjerman Olaf Scholz, presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen e më pas presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel.

Më pas do të ketë dy sesione që lidhen me integrimin e tregut rajonal dhe mbështetja e tranzicionit të gjelbër dhe digjital në Ballkanin Perëndimor.

Në orën 17.30 nënshkruhet marrëveshja Rajonale për Njohje Reciproke të Kualifikimit profesional.

Në orën 17.45 do të mbahet konferenca e përbashkët mes kryeministrit Rama, presidentes së Komisionit Europian, Ursula von der Leyen dhe kancelarit gjerman Olaf Scholz.

Në orën 18.00 do të mbahet ceremonia e hapjes së plotë të Piramidës./Albeu.com 


Shtuar 10.10.2023 12:27