Ushqimet më të mirë për dhëmbët

Më poshtë albeu.com do t’ju tregojë se cilat janë ushqimet që mbrojnë dhëmbët tuaaj.

Çamçakëzi pa sheqer: Sepse rrit sekretimin e pështymës, e cila zvogëlon aciditetin, i cili prodhohet nga veprimi i baktereve në zgavrën me gojë, duke hequr pllakën dhe erën e keqe të gojës.

Ujë: Uji funksionon në mënyrë të ngjashme, pasi zvogëlon aciditetin në gojë. Fluori i ujit, i cili është një përbërës i pastës së dhëmbëve, është metali që mbron dhëmbët nga gërryerja.

Produktet e qumështit: Kosi dhe djathi janë burimet kryesore të kalciumit, i cili është përkatësisht i pasur me hidroksiapatit, një përbërës që forcon si kockat ashtu edhe smaltin e dhëmbëve. Kazeina e qumështit është gjithashtu e mirë për dhëmbët.

Perimet me gjethe jeshile: Spinaqi, marule, rukola, dhe të gjitha të lidhura promovojnë metabolizmin zvogëlojnë nivelet e kolesterolit dhe janë shumë të mira për dhëmbët.

Luleshtrydhet: Acidi malik, përveçse zvogëlon dhimbjen dhe problemet gastrointestinale, gjithashtu ka një efekt zbardhues natyral./albeu.com


Shtuar 16.10.2021 15:42