Ndodh të flemë me grim në fytyrë, por ja pse nuk duhet!

Gjumi pa pastruar fytyrën ka një ndikim të jashtëzakonshëm negativ në lëkurën tuaj. Ndërsa flini, qelizat e lëkurës tuaj punojnë me zell për të riparuar dhe rigjeneruar. Por bakteret e krijuara dhe ndotësit nga grimi parandalojnë shfaqjen e mikroqarkullimit.

Mbetjet e grimit bllokojnë poret dhe çojnë në çarje- Ndërsa flini, procesi i rigjenerimit të qelizave bën që folikulat e flokëve të lubrifikohen dhe lejon që vaji të rrjedhë në sipërfaqen e lëkurës tuaj. Grimi i mbetur bllokon vajin, duke shkaktuar pore të bllokuara dhe çarje. Gjatë gjithë ditës, grimi përzihet edhe me ndotësit nga ekspozimi ndaj mjedisit. Ju mund të shmangni inflamacionin, thatësinë dhe puçrrat e lëkurës duke hequr grimin para gjumit.

Gjumi me grim çon në plakje të parakohshme- Gjatë procesit të qarkullimit të qelizave, qelizat e reja të lëkurës shtyjnë në sipërfaqe ndërsa lëkura juaj hedh qelizat e vjetra. Grimi i bllokon këto qeliza të vdekura të lëkurës, duke lënë një çehre të shurdhër ndërsa bën që lëkura juaj të duket e plakur. Gjatë gjithë ditës, papastërtia dhe grimi bllokohen nga stresi oksidativ, duke bërë që barriera e lëkurës të prishet. Fjetja me grim parandalon lëkurën nga ky rinovim shumë i nevojshëm, duke rezultuar në një prishje të shëndetshme të kolagjenit.

Grimi i mbetur i syve mund të irritojë indet e syve dhe të shkaktojë infeksione të syve. Rimel dhe astar i trashë bllokojnë gjëndrat e yndyrës në qepallat tuaja. Kur nuk arrini të hiqni rimelin, qerpikët bëhen të brishtë dhe mund të shkëputen më shpejt. Ndërkohë, gjumi me buzëkuq bën që buzët të humbasin lagështinë dhe të plasariten.

Mbetjet e papastërtive dhe grimit grumbullohen në jastëk- Grimi i mbetur bën që vajrat, pluhurat, kimikatet dhe bakteret të grumbullohen në jastëkun tuaj. Një jastëk i ndotur do të ketë një efekt të ngjashëm me lënien e grimit gjatë natës. Prandaj, sigurohuni që të lani shpesh jastëkun tuaj.

Një rutinë efektive e larjes së natës- Një rutinë e thjeshtë dhe efektive e larjes së natës mund ta bëjë pastrimin e fytyrës para gjumit një proces relaksues dhe të lehtë. Sigurohuni që gjithmonë të hiqni grimin para gjumit, në mënyrë që produktet hidratuese dhe kundër plakjes të kenë efekt.


Shtuar 16.03.2024 09:35