Vëllazëria shqiptaro-kroate/ Serbia kërcënon se do braktisë Europianin, nëse…

Atmosfera në prag dhe gjatë ndeshjes Kroaci-Shqipëri, ‘vëllazërinë’ shqiptaro-kroate që u shënua në Hamburg, nuk e kanë pritur aspak mirë në Beograd.

Serbia, përmes sekretarit të përgjithshëm të Federatës së Futbollit, Jovan Surbatoviç, ka dënuar sjelljen e tifozëve shqiptarë dhe kroatë në tribunat e Volksparkstadion, pasi pretendon se prej tyre janë kënduar kore raciste kundër serbëve.

Për thirrjet e tifozëve, Surbatoviç kërkon që UEFA të dënojë të dyja kombëtaret ose sipas tij Serbia do të braktisë Europianin.

“Ne në Serbi jemi zotërinj, le t’i brohorasin tifozët lojtarët e tyre.

Ne duam që ata të dënohen ashtu siç iu hoq akreditimi gazetarit.

Do të kërkojmë dënimin më të ashpër, drakonian.

Nëse UEFA nuk do t’i ndëshkojë në mënyrë drastike ata që kënduan, ne nuk duam të jemi pjesëmarrës në këtë kompeticion”, tha ai për RTS.

“Kërcënimi” i Surbatoviç vjen pak orë para se Serbia të zbresë në fushën e “Allianz Arena” kundër Sllovenisë, për ndeshjen e dytë në grupin C.