Ukraina bën bilancet: Gati 143 mijë ushtarë rusë janë vrarë që nga fillimi i luftës

Gati 143,000 ushtarë rusë janë vrarë që nga fillimi i luftës në Ukrainë pothuajse një vit më parë, sipas ushtrisë ukrainase.

Përditësimi i fundit nga Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës tha se numri i viktimave nga pala ruse kishte arritur në 142,860, 590 më shumë që nga e shtuna.

Ministria tha gjithashtu se 3,310 tanke dhe 6,545 automjete të blinduara luftarake ishin shkatërruar.

/albeu.com


Shtuar 19.02.2023 18:00