Udhëtimi përfundoi në tragjedi, momenti kur turistët nga Maqedonia e Veriut po largoheshin nga Stambolli

Mëngjesi i sotëm ka nisur me një lajm të kobshëm. Një autobus me turistë nga Maqedonia e Veriut u aksidentua dhe më pas shpërtheu në flakë, duke u marrë jetën 45 personave, shumica shqiptarë. Ndërkohë 7 të tjerë mbijetuan me plagë djegieje.

Ajo që mbeti nga tragjedia ishin video dhe imazhe që tregojnë momentet plot argëtim të grupit turistik.

Në njërën nga videot shihet se grupi duke u argëtuar me këngë shqip në varkën që lundronte drejt Büyükada, ka kaluar momente të mbushura argëtuese me Bosforin , pulëbardha dhe delfinët.

Gjithashtu në një video tjetër është momenti kur ata largohen nga hoteli ku ishin akomoduar personat që humbën jetën.

Stafi i hotelit thotë se, 4 autobusë erdhën nga Shkupi i Maqedonisë së Veriut për një udhëtim në fundjavë. Ata thonë se nuk e dinin se cili nga grupet pati fatin tragjik duke u djegur në autobus, dhe shtojnë se ata u larguan shumë të lumtur.

 


Shtuar 23.11.2021 14:09