U prezantua sot, gjithçka duhet të dini për iPhone 14

Apple ka prezantuar iPhone 14 dhe 14 Plus, duke ruajtur pjesën më të madhe të dizajnit të iPhone 13, e duke përfshirë disa risi të reja.

iPhone 14 ka një ekran 6.1 inç, ndërsa 14 Plus ofron një ekran të madh 6.7 inç. Modeli 14 Plus pretendon se ofron jetëgjatësinë më të mirë të baterisë së çdo iPhone.

Të dy modelet vazhdojnë të ofrojnë chipset A15 Bionic të vitit të kaluar, një ndryshim i madh për Apple, i cili zakonisht ka prezantuar një procesor të ri që do të përdoret nga e gjithë portofoli i saj i iPhone çdo vit.

Në pjesën e përparme të kamerës, ka një kamerë ultra të gjerë dhe një kamerë të re kryesore 12 megapikselë me hapje f/1.5 dhe stabilizim të bazuar në sensor. Apple pretendon se ka një përmirësim 49% në cilësinë e imazhit me dritë të ulët dhe se Modaliteti i Natës është dy herë më i shpejtë tani.

Debutimi i iPhone 14 vjen në një moment unik: inflacioni po rrit çmimin e absolutisht çdo gjëje, duke përfshirë teknologjinë e konsumatorit – dhe buxhetet e familjeve janë zbehur.

 

Shtuar 7.09.2022 21:30